Rubriky:

Anglie

Vánoce v Premier League: svátky neklidu a napětí

19. prosince 2006 14:21 - PRAHA

Zatímco v čase vánočním se ve většině evropských klubových soutěží vystavuje pololetní vysvědčení, v Anglii začíná zkouškové období. V nabitém svátečním programu se v Premier League tradičně odděluje zrno od plev a pohled na tabulku po Novém roce vždy mnohé napoví. KOMENTÁŘ JAKUBA OTAVY

Je to, jako když vjedete s autem do mycí linky a netrpělivě čekáte, v jakém stavu bude vaše vozidlo po výjezdu na denní světlo. Očistné procedury navazují v rychlém sledu, nemáte šanci vystoupit a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. A už vůbec není cesty zpět. Ze sevření kartáčů a trysek vás vysvobodí až zelené světlo signalizující následné otevření výjezdových vrat. Vzápětí se buď rozplýváte nad vyleštěnou karosérií, či nevěřícně zíráte na poškrábaný lak a zlomenou anténu. Stejně bedlivě budou všichni manažeři v Premier League na prahu roku 2007 zkoumat ligovou tabulku.

Více o Premier League najdete ZDE:

V centru pozornosti bude v následujících dvou týdnech samozřejmě i nadále boj o první příčku. Strkanice mezi Manchesterem United a Chelsea se opět zdramatizovala a "Rudí ďáblové" mají po prohře s West Hamem už pouze dvoubodový náskok. V soukromé tabulce Josého Mourinha už jeho tým dokonce o bod vede. "V dubnu budeme hrát s United doma, takže si už teď můžeme přičíst tři body," naparoval se bezprostředně po výhře nad Evertonem tradičně "skromný" portugalský manažer.

Mourinho se vlastně poprvé během svého působení v Anglii dostal do role lovce. V předchozích dvou letech byl jeho tým vždy v pozici pronásledované zvěře a musel se vyhýbat jedovatým šípům svých stopařů. Ale "Blues" zvládají novou výzvu na výbornou. Jenže to je především zásluha premianta Didiera Drogby, na jehož gólech je tým doslova závislý. Případné zranění nejlepšího ligového kanonýra by bylo pro Mourinha naprostou pohromou. Kromě desetigólového Afričana a autora šesti branek Franka Lamparda totiž nemá Chelsea mezi dvacítkou nejproduktivnějších ligových hráčů jiného zástupce.

Mourinho musí improvizovat

Další možnou achillovou patou týmu ze Stamford Bridge se zdá být jindy vyhlášená obrana. Po problémech s obsazením pozice pravého beka musí Mourinho v těchto dnech improvizovat přímo ve středu defenzivní formace. Johna Terryho totiž po dvou letech "nesmrtelnosti" pronásledují zdravotní problémy a disciplinární tresty a náhradníka na lavičce zkrátka nemá. Ukazuje se, že letní propuštění Williama Gallase, Roberta Hutha a Glena Johnsona nebylo z dlouhodobého hlediska dobrým tahem. Roman Abramovič však už má připravenou šekovou knížku a Mourinho vyhlíží lednové posily.

Co se zastupitelnosti v útoku týče, může být Alex Ferguson poněkud klidnější. Wayne Rooney a Luis Saha totiž nastříleli shodně osm branek a záda jim ještě kryje Cristiano Ronaldo se šesti přesnými zásahy na kontě. Ale ani na Old Trafford rozhodně neprožijí klidné Vánoce. Svátečnímu přetahování Manchesteru United s Chelsea navíc přidá na prestiži i fakt, že se oba týmy utkají až na jednu výjimku se shodnými soupeři. Fanoušci Premier League zkrátka ani o Vánocích nedostatkem dobrého fotbalu trpět nebudou. Bojovat se bude na všech frontách.

Nejbližší zápasy:
Manchester United
23.12. Aston Villa (venku)
26.12. Wigan (doma)
30.12. Reading (doma)
2.1. Newcastle (venku)
Chelsea
23.12. Wigan (venku)
26.12. Reading (doma)
30.12. Fulham (doma)
2.1. Aston Villa (venku)

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..