Anglie

Čech slaví s Chelsea triumf v Ligovém poháru

25. února 2007 18:23 - CARDIFF/PRAHA

Fotbalisté londýnské Chelsea vyhráli nedělní finále anglického Ligového poháru, když v Cardiffu porazili městského rivala Arsenal 2:1. Oba góly vítězů vstřelil Didier Drogba, Arsenal v úvodu vedl po gólu Thea Walcotta. Ze zisku trofeje se raduje i český brankář Petr Čech. V dramatickém závěru byli vyloučeni Mikel z Chelsea a Touré s Adebayorem z Arsenalu.

Úvod finále v Cardiffu někteří fanoušci zmeškali pro problémy s dopravou, úvodní hvizd ale odložen nebyl. Kouč Kanonýrů Arséne Wenger poslal jako v předchozím průběhu soutěže na hřiště mladičký výběr, ani na lavičce náhradníků Arsenalu nebyl Tomáš Rosický nebo kapitán Thierry Henry.

Zato v brance mistrovské Chelsea byl Petr Čech, který už v šesté minutě musel předvést parádní zákrok po střele Fabregase. Trenér Chelsea Jose Mourinho poslal do hry stejnou sestavu jako ve středečním zápase Ligy mistrů v Portu. Nastoupil tak i kapitán John Terry, který se v Portugalsku zranil a podle předzápasových prognóz měl ve startovní jedenáctce chybět.

Walcott poslal Arsenal do vedení

Arsenal byl od úvodu aktivnější, za což byl odměněn ve 12. minutě. Čech nejprve skvěle vytáhl střelou Baptisty, za pár okamžiků si Theo Walcott prohodil míč mezi Lampardem a Carvalhem a podél Čecha poslal Arsenal do vedení.

Do té doby pasivní Chelsea ale zabrala a rychle odpověděla. Nejprve střelu Chelsea zablokoval Senderos, ve 20. minutě už Didier Drogba uspěl. Útočník z Pobřeží Slonoviny si naběhl do volného prostoru na cizelérský pas Michaela Ballacka a pod vyběhlým Almuniou vyrovnal. Hráči Arsenalu reklamovali ofsajdové postavení střelce, který se pohyboval na úrovni defenzivní linie soupeře.

Terry opustil hřiště na nosítkách

Po přestávce Chelsea posílila ofenzívu, místo defenzivního specialisty Makeléleho přišel do hry Arjen Robben. Po hodině hry skončil zápas pro Terryho, který musel hřiště opustit na nosítkách. Kapitána Chelsea zasáhl kopačkou do obličeje Diaby. Hra byla na několik minut přerušena, podle BBC je Terry v nemocnici a při vědomí.

Kvalitní zápas mohl rozhodnout v 74. minutě Frank Lampard, jeho střela z dvaceti metrů ale jen trefila horní tyčku Almuniovy branky. Snaha Chelsea o rozhodnutí přinesla vítězný gól v 84. minutě. Po centru Robbena z levé strany se hlavičkou znovu prosadil Drogba. Vyrovnat mohl za okamžik Walcott, na místě byl znovu Čech. Na druhé straně trefil Ševčenko břevno. V dramatickém závěru, kdy se nastavovalo přes dvanáct minut, po tvrdém souboji a následné strkanici byli vyloučeni Jon Obi Mikel z Chelsea a Kolo Toure s Emanuelem Adebayorem z Arsenalu. Navíc byli napomínáni Lampard a Fabregas. Vše přímo na hrací ploše museli uklidňovat oba trenéři.

Kouč Mourinho svoje úspěšné působení v Chelsea před dvěma lety odstartoval ziskem Ligového poháru a v neděli trofej pro vítěze zvedl znovu. Podruhé se s ním radoval i Petr Čech. Ligový pohár se hraje od roku 1960 a Chelsea jej před sedmdesáti tisíci diváků v Cardiffu vyhrála počtvrté ve své páté finálové účasti.

Arsenal - Chelsea 1:2 (1:1)
Branky: 12. Walcott - 20. a 84. Drogba. ČK: 90.+6 Mikel - 90.+6 Touré, 90.+7 Adebayor. Diváci: 70 073.