Rubriky:

Anglie

Petr Čech? Podle modré armády je "zatraceně dobrý"

26. února 2007 07:54 - CARDIFF

Půlka fotbalového Londýna se v neděli přestěhovala do Walesu, aby si tam užila finále anglického Ligového poháru. Fanoušci Arsenalu to možná vidí jinak, ale na tribunách vyhrazených "modré armádě" Chelsea mají diváci jasno. "Petr Čech? Zatraceně dobrý!" říkají.

Když skončil míč za zády českého brankáře, bylo na modré straně stadiónu skoro hrobové ticho, ale Čech pak dával tribunám jednu příležitost za druhou, aby mu mohly uznale zatleskat. Jeho jméno, trochu zkomolené pro anglické jazyky, se ozývalo každých pár minut, protože útok Arsenalu se před slavným brankářem nijak neostýchal. Naopak mladí kanonýři v červeném jako by měli tím větší chuť, čím větší výzva proti nim v podobě českého brankáře stála.

Hlavní souboj se sice odehrával na trávníku, ale i mezi tribunami zuřila bitva, v níž nerozhodovaly kličky a střely, ale decibely. Čech měl v prvním poločase své fanoušky za zády, protože jeho branka byla na polovině stadiónu vyhrazené modrým. A hned za ním byl dirigent decibelového souboje, který se skupinou nejvěrnějších ovládal více než třicet tisíc lidí.

"Chcete zazpívat?" skandují modří svou otázku a vzápětí nad stadiónem burácí: "Chelsea, Chelsea!" Ale už do první odmlky dolehne z protější strany hromové, táhlé: "Arsenal, Arsenal!"

Poláci fandí Chelsea

Bitce nepomáhají jen anglické hlasivky. Přistěhovalectví se už projevuje nejen na soupisce anglických fotbalových týmů, ale i mezi fanoušky. Pomoci Chelsea v neděli přijeli i Poláci, kterých se po rozšíření Evropské unie do Británie přistěhovalo několik set tisíc. A tak nikoho nepřekvapil transparent na jedné z tribun, který hrdě hlásil: "Chelsea Polska."

Ale i anglické fotbalové stadióny dokážou zmlknout. Když kapitán Chelsea John Terry zůstal nehybně ležet po zásahu do hlavy, dalo se ticho na stadiónu krájet. "Byla to těžká chvíle," řekl hned po zápase Petr Čech, který loni v říjnu sám utrpěl vážné zranění hlavy. "Nevím, co se to děje, že máme letos tolik zranění. Snad už je to poslední," zadoufal český brankář.

Čech se vrátil na místo činu

Čech právě na tomto stadiónu skoro přesně před dvěma lety získal svůj vůbec první klubový pohár. Bylo to 27. února 2005 ve finále anglického Ligového poháru proti Liverpoolu, kdy za Chelsea hrál jako čerstvý přírůstek Jiří Jarošík a na druhé straně ještě za Liverpool Milan Baroš. Tehdy Čech řekl, že právě pro to stojí za to hrát fotbal.

Skvělá atmosféra však v neděli v Cardiffu dostala černou kaňku. V samotném závěru totiž převládly emoce a na trávníku se strhla nevídaná rvačka. Rozhodčí během dvou minut vytáhl tři červené karty. Tolik jako v celé sedmačtyřicetileté historii Ligového poháru dohromady.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Anglie

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..