Australan Thorpe získal v Barceloně první zlato

BARCELONA

Ian Thorpe se hned při svém prvním vystoupení na světovém šampionátu zapsal do historie. Australský fenomén totiž v závodu na 400 metrů volný způsob dokázal jako první plavec vyhrát na mistrovství světa třikrát za sebou stejnou disciplínu.

Australský plavec Ian Thorpe právě získal první zlatou medaili na MS v Barceloně...

Dvacetiletý kraulař přezdívaný "Thorpédo" vyhrál časem 3:42,58 minuty suverénně před krajanem Grantem Hackettem, bronz patří Dragosi Comanovi z Rumunska.

Thorpe dokázal čtyřstovku poprvé vyhrát už v roce 1998 v Perthu, kdy pokořil celý svět coby patnáctiletý mladík. Před dvěma lety ve Fukuoce titul obhájil a dnes zkompletoval hattrick. Hackett se i do třetice musel spokojit se stříbrem.

Thorpe chce v Barceloně minimálně zopakovat zisk šesti zlatých medailí z předchozího MS v Japonsku, netajil se však úmyslem urvat pro sebe i poslední možný sedmý titul. Jeho sen se však brzy rozplynul.

S australskou štafetou totiž skončil v závodu na 4x100 metrů volný způsob až čtvrtý. Z prvenství se radovali Rusové Andrej Kapralov, Ivan Usov, Denis Pimankov a Alexander Popov, navíc zaplavali evropský rekord 3:14:06 minuty.

První zlato z ženských soutěží patří Hannah Stockbauerové z Německa, která vyhrála kraulovou čtyřstovku za 4:06,75. Jana Pechanová se do finále neprobojovala, v dopolední rozplavbě dosáhla času 4:18,93 a skončila osmadvacátá.

Výsledky - finále:
Muži:
400 m v. zp.: 1. Thorpe 3:42,58, 2. Hackett (oba Austr.) 3:45,17, 3. Coman (Rum.) 3:46,87. 4x100 m v. zp.: 1. Rusko (Kapralov, Usov, Pimankov, Popov) 3:14,06 - evropský rekord, 2. USA 3:14,80, 3. Francie 3:15,66, 4. Austrálie 3:15,67.
Ženy:
400 m v. zp.: 1. Stockbauerová (Něm.) 4:06,75, 2. Risztovová (Maď.) 4:07,24, 3. Munzová (USA) 4:07,67. 4x100 m v. zp.: 1. USA (Coughlinová, Benková, Jeffreyová, Thompsonová) 3:38,09, 2. Německo 3:38,73, 3. Austrálie 3:38,83.