Rubriky:

Anglie

Britský parlament srovnal fotbal se zkrachovalými bankami

20. dubna 2009 16:27 - LONDÝN

Fotbalové velkokluby ustály první vlnu hospodářské recese bez větších šrámů, ale samy si zadělávají na hluboké problémy. Myslí si to alespoň fotbalový výbor anglického parlamentu, který dnes kluby varoval před rizikovými finančními operacemi. Konkrétně Manchester United, Chelsea a Liverpool podle nich svým chováním nápadně připomínají zkrachovalé finanční instituce.

Poslanci také doporučili vládě, aby prosadila omezení počtu cizinců. "Právě finanční svět si teď prošel velmi vážnou lekcí. Život postaru podle hesla 'Dokud se to úplně neporouchá, neopravuj to' totiž může vést ke katastrofálním důsledkům," citoval deník Guardian labouristického poslance Alana Keena. "Existuje reálné nebezpečí, že by se anglický fotbal mohl vydat touž cestou," dodal.

Výbor se zabýval situací v anglickém fotbale téměř rok a dnes svou práci uzavřel 27 doporučeními. Kluby mají například zastavit "absurdní míru zadlužování" a místo velkorysého utrácení mají své výnosy použít na splacení závazků. Zároveň vyzvali vládu, aby vyvodila příslušná opatření. "Fotbalové vedení je zjevně v některých věcech slabé a potřebuje, aby jeho jednání někdo korigoval," řekl Keen.

Způsob financování Manchesteru United, Chelsea a Liverpoolu označil za "finanční doping". "V zásadě je jejich chování přesně takové. Upřednostňují krátkodobý úspěch a nekoukají na svou dlouhodobou stabilitu," prohlásil labouristický poslanec. Výbor krom toho doporučil vládě akceptovat návrh FIFA na omezení počtu cizinců, známý jako "pravidlo 6+5". Vládu dokonce požádal, aby se pokusila jeho přijetí vylobbovat i v rámci celé EU.

Fotbalový výbor anglického parlamentu sdružuje zhruba 150 poslanců a lordů, kteří na dobrovolné bázi fungují paralelně s ostatními parlamentními výbory. Jejich závěry nejsou závazné, nicméně se očekává, že se jimi vláda bude řídit.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..