Anglie

Manchester United zahájil vítězně, Liverpool klopýtl

16. srpna 2009 16:25 - LONDÝN/PRAHA

Bez větších potíží odstartovali fotbalisté Manchesteru United novou sezónu Premier League. Vítěz posledních tří ročníků v neděli porazil nováčka z Birminghamu 1:0, jediný gól vstřelil Wayne Rooney. Další favorit Liverpool zahájil boje o titul na hřišti Tottenhamu neúspěšně, prohrál 1:2.

Manchester, který se musí obejít bez produktivních ofenzivních hráčů Ronalda a Tevéze, postavil letní akvizici Valenciu. Ten doplnil útočníky Rooneyho a Berbatova. Favorizovaní domácí od úvodního hvizdu dominovali, střelu Naniho parádně vytáhl gólman Hart. Gól se Rudým ďáblům podařilo vstřelit až ve 34. minutě.

Portugalec Nani si našel místo na levé straně, přesně odcentroval na nabíhajícího Rooneyho. Anglický reprezentant sice nejprve hlavičkoval do tyče, odražený míč ale pohotově umístil do branky.

Hosté mohli odpovědět po šanci Queudrueho, na brankové čáře v posledním okamžiku vyhlavičkoval míč pozorný Evra. V závěru poločasu měl na noze zvýšení Fletcher, z dobré pozice netrefil po centru zleva přesně míč.

Po přestávce se hosté osmělili a více práce měl i gólman Foster, jenž nahradil zraněnou jedničku van der Sara. Foster v závěru skvěle vychytal Ekvádorce Beníteze, který si položil Browna  a pálil na zadní tyč. Foster robinzonádou vyrazil na roh. V nastavení se mohl uvést střídající Owen, brejk gólově nezakončil.

Tottenham hostil Liverpool a vedl po prvním poločase 1:0. Parádní ranou výborně chytajícího Reinu překonal minutu před půlí Assou-Ekotto. Po přestávce brankář Gomes fauloval pronikajícího Johnsona a kapitán Steven Gerrard s přehledem proměnil penaltu. Po chvíli si ale na centr z pravé strany naskočil Sebastien Bassong a hlavou rozhodl o vítězství Kohoutů.

Anglická liga, 1. kolo:

Manchester United - Birmingham 1:0 (34. Rooney), Tottenham - Liverpool 2:1 (44. Assou-Ekotto, 58. Bassong - 56. Gerrard z pen.).