Poločasový vítěz Zlatého míče Petr Čech: Událostmi roku bylo narození syna a Bolt

Narození syna Damiana a sportovní výkony sprintera Usaina Bolta. To jsou nejvýraznější mimofotbalové zážitky, které se vryly do paměti poločasovému vítězi ankety Zlatý míč Petru Čechovi. Vzpomínat v dobrém bude i na zápasy v dresu Chelsea, s níž se dostal do semifinále Ligy mistrů a vyhrál FA Cup. Jen výsledky reprezentačního týmu ho mrzí...

Fotbalový brankář Petr Čech

Jaký byl váš fotbalový rok 2009 z pohledu Chelsea a reprezentace?

Zajímavý, v Chelsea jsme sice nedohnali bodovou ztrátu z konce roku 2008 a nevyhráli titul, ale zato jsme získali FA Cup a výborně jsme hráli v Lize mistrů, kde jsme se probojovali až do semifinále. Tam nás v odvetě vyřadila Barcelona vyrovnávacím gólem v nastavení. Horší to bylo v reprezentaci, s níž jsme nepostoupili na mistrovství světa. A to převažuje jako negativum.

Který zápas či okamžik vám utkvěl nejvíc v paměti?

Jednoznačně odveta semifinále Ligy mistrů proti Barceloně. Asi všichni vědí proč. Iniesta dal vyrovnávací, a tudíž postupovou branku na 1:1 v nastavení. Nás hodně poškodil rozhodčí Övrebö, upřel nám čtyři penalty. Byl to hrozný zápas.

Na podzim chytáte pod trenérem Ancelottim ve výborné formě. Zkuste srovnat jarní a podzimní Chelsea.

Na jaře jsme s trenérem Hiddinkem doháněli ztrátu v Premier League a vyhráli FA Cup a postup do finále Ligy mistrů nám utekl jen o kousek. Kouč Ancelotti na to na podzim navázal a ještě přidal vedení v nejvyšší anglické soutěži.

Nemrzí vás ztracená šance na rekord v počtu odchytaných minut bez inkasovaného gólu?

Zajímá mě především titul a týmový úspěch, rekordem se tedy příliš nezabývám. Škoda vždycky je, když se přetrhne povedená šňůra.

Který sportovní výkon vás zaujal v tomto roce nejvíc?