Anglie

Blamáž na Old Trafford: Manchester vypadl z FA Cupu s třetiligovým Leedsem

3. ledna 2010 16:53 - MANCHESTER

Obrovský šok zažil po střechu naplněný Old Trafford ve 3. kole anglického FA Cupu. Favorizovaný Manchester United totiž ve svém chrámu podlehl nenáviděnému Leedsu United, který hraje až třetí ligu, a s prestižní soutěží se musel rozloučit. Šestadvacet let domácí diváci podobnou potupu nezažili.

Murad Sezer , Reuters

Kouč Ferguson zřejmě protivníka podcenil. Na trávník poslal sestavu, v níž dal příležitost hráčům z lavičky. Postavil Welbecka, Fabio da Silvu, Obertana a spol. zřejmě v přesvědčení, že i takto poskládaný soubor si s týmem z třetí ligy musí poradit.

Leeds sice ještě před několika lety sváděl vyrovnané souboje s Manchesterem v Premier League, poté jej však postihly ekonomické problémy. V roce 2007 dokonce poprvé v historii spadl do třetí ligy a hrozil mu konkurz. Nyní svou soutěž vede a má šanci vrátit se o úroveň výše, což ovšem Ferguson nebral na vědomí.

Ani varování, které přišlo už v 19. minutě, mu nestačilo. To si totiž šestadvacetiletý Beckford naběhl  na dlouhý pas Howsona za obranu a z úhlu prostřelil gólmana Kuszczaka. Byl to už jeho dvacátý gól, který letos v dresu Leeds vstřelil.

Před téměř pětasedmdesáti tisíci diváky pak Manchester vytrvale útočil, ale dánského gólmana ve službách Leeds Ankergrena se mu překonat nepovedlo. A to Ferguson poslal na trávník nejprve ekvádorského legionáře Valenciu, na poslední půlhodinu Giggse a na závěrečných pětadvacet minut i Owena.

Sudí Foy nastavil v duchu zvyklostí panujících na Old Trafford pět minut, ale ani drtivý závěrečný finiš a šance, které měli Owen a Ronney, k vyrovnání nevedly. Leeds vyhrál na trávníku Manchesteru po 29 letech!

Domácí se museli naopak smířit s blamáží, jakou naposledy utrpěli před 26 lety, kdy ve stejné fázi FC Cupu vypadli s třetiligovým  Bournemouth. Pod Fergusonovým vedením skončili ve 3. kole poháru vůbec poprvé, v prvních dvou kolech mívají týmy z Premier League volný los. "To jsem nečekal, náš výkon mě překvapil. Všechno bylo špatně. Hráči Leedsu bojovali jako tygři, ale to u týmu, který jede na Old Trafford, očekáváte," zlobil se Ferguson.

Chelsea dala Watfordu pětku

Vedoucí tým Premier League Chelsea naproti tomu na Stamford Bridge neponechal nic náhodě. V sestavě, v níž chyběl český gólman Čech a několik dalších hráčů základní jedenáctky, porazila druholigový Watford vysoko 5:0, když se střelecky blýskl autor dvou gólů Sturridge. O výsledku bylo rozhodnuto už po dvaadvaceti minutách, kdy domácí vedli 3:0.

Arsenalu stačilo pět minut

Pohých pět minut stačilo Arsenalu, aby otočil zápas na Boleyn Ground s West Hamem. Kladiváři, v jejich sestavě odehrál celý zápas Radek Kováč, přitom dlouho sahali po postupu. V nastaveném čase první půle jim totiž zajistil vedení Ital Diamanti, jenže po změně stran se kanonýři probrali a za pět minut skóre zvrátili. Ramsey se postaral o vyrovnání, naturalizovaný chorvatský Brazilec Silva pak hlavou překonal Greena v domácí brance podruhé a Wengerův tým se radoval z postupu. Rosický se na trávníku neobjevil.

Anglický FA Cup - 3. kolo:
Manchester United - Leeds United 0:1 (19. Beckford, 74 526 diváků), Chelsea - Watford 5:0 (5. a 68. Sturridge, 15. Eustace vlastní, 22. Malouda, 64. Lampard), Sheffield Un.- Queens Park Rangers 1:1 (45. Cresswell - 33. Simpson), West Ham United - Arsenal 1:2 (45. Diamanti - 78. Ramsey, 83. Eduardo), Tranmere (III) - Wolverhampton 0:1.