Rubriky:

Anglie

Výroční zpráva zvýšila napětí mezi fanoušky ManU a vlastníkem

12. ledna 2010 20:43 - MANCHESTER

Napětí mezi fanoušky Manchesteru United a vlastníkem klubu Malcolmem Glazerem opět roste. Podle deníku Guardian vyvedli Glazerovi z klubu do svých kapes za poslední tři roky 22,9 miliónu liber (asi 670 miliónů korun). Rozpočet Manchesteru navíc velmi zatěžuje dluh, který na něj Glazer převedl. Fankluby vyzvaly amerického podnikatele k odchodu.

 

Murad Sezer, Reuters

Šampión anglické Premier League sice za minulou sezónu vykázal zisk 26 miliónů liber, ale jen díky tomu, že za prodej Cristiana Ronalda do Realu Madrid utržil astronomických 81 miliónů. Jinak by skončil v červených číslech, mimo jiné i kvůli 67 miliónům liber zaplaceným na úrocích. Údaje vyplynuly z výroční zprávy klubu zveřejněné v pondělí.

Hlavní břemeno, které si klub s sebou vleče, se datuje do let 2003 až 2005. Glazer tehdy postupně skupoval klubové akcie, vše financoval z úvěru, a ten po převzetí převedl na klub. Celkem šlo o zhruba 700 miliónů liber; část této půjčky se nyní rozhodl nahradit emisí dluhopisů v úhrnné výši 500 miliónů liber. Jen na úrocích Manchester od roku 2005 zaplatil zhruba 325 miliónů liber.

Ze zprávy lze vyčíst i to, že Glazerova rodina z klubu odsává peníze přímo. V roce 2006 podepsal klub smlouvu o zastupování s rodinnou společností SLP Partners, jíž od té doby na "administrativních a manažerských poplatcích" zaplatil 10 miliónů liber. Všech šest Glazerových dětí si navíc vloni vyplatilo dalších 2,9 miliónu liber na odměnách a dalších deset miliónů si bezúročně půjčilo.

Celkové zadlužení klubu se sice v posledních letech snižuje, především díky vzestupu zájmu o anglický fotbal a následnému růstu tržeb za televizní práva, ale i kvůli prudkému zdražení vstupenek; ceny od roku 2005 v průměru vzrostly asi o 42 procent.

Jednaosmdesátiletý Glazer je pro velkou část fanoušků úhlavním nepřítelem. Tisíce z nich v posledních letech demonstrativně neobnovily permanentku a místo toho chodí raději na zápasy "vzbouřeneckého" FC United of Manchester, který se probil už do sedmé nejvyšší soutěže. "Nechceme platit za Glazerovy jejich obrovské dluhy, chceme, aby odešli," řekl předseda asociace fanklubů Manchesteru Duncan Drasdo.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..