Rubriky:

Anglie

Portsmouth půjde pod nucenou správu a přijde o devět bodů

25. února 2010 18:19 - LONDÝN

FC Portsmouth se stane v pátek prvním klubem Premier League, jenž půjde pod nucenou finanční správu. Poslední tým tabulky přijde podle pravidel soutěže o devět bodů, čímž bude zřejmě definitivně zpečetěn jeho sestup do druhé ligy.

Přechod zadluženého Portsmouthu do takzvané administrace, což je záchranný mechanismus pro firmy v potížích, oznámil agentuře AP Andrew Andronikou z firmy UHY Hacker Young, která bude klub spravovat. Ani jeden ze čtyř potenciálních zájemců totiž do stanoveného termínu nebyl schopen prokázat, že má dost financí na koupi klubu.

Expert na zadlužené společnosti Andronikou má v pátek zveřejnit detailní zprávu, v níž nastíní, jak se musí klub restrukturalizovat, aby se vyhnul bankrotu a byl atraktivnější pro potenciálního zájemce.

"Jsem z toho velmi smutný a naštvaný," reagoval na hrozící odpočet bodů trenér Avram Grant. Portsmouth, za nějž v minulých letech nastupovali i Patrik Berger a Milan Baroš, má dluhy ve výši 70 milionů liber (přes dvě miliardy korun).

Portsmouth se v kritické situaci ocitl ani ne dva roky poté, co získal Anglický pohár. V té době jihoanglický klub mohutně utrácel a dluhy se stále zvyšovaly. Opravdové potíže pak nastaly loni v srpnu, kdy majitel Alexandre Gaydamak prodal klub Sulajmanu Al-Fahímovi ze Spojených arabských emirátů. Jeho vlastnictví trvalo ovšem pouze šest týdnů, poté co miliardář z Dubaje nebyl schopen zajistit financování klubu a platby hráčům v termínu.

Následné převzetí dalším byznysmenem z Emirátů Alím Al-Faradžem mělo "Pompey" zachránit, ovšem tým stále neplatil splátky za přestupy hráčů jiným klubům a vzrůstaly i jeho dluhy na daních. V lednovém přestupním období měl proto Portsmouth zakázáno získávat posily na přestup a veškeré částky získané z prodeje hráčů směřovaly na splacení pohledávek ostatních klubů.

Začátkem února získal 90 procent akcií klubu od Al-Faradže podnikatel z Hongkongu Balram Chainrai. Svůj krok ovšem označil pouze za snahu o ochránění investic, protože právě jeho firma půjčovala klubu peníze na provoz.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..