Anglie

Tottenham rozcupoval sny Arsenalu o titulu v Premier League

14. dubna 2010 23:00 - LONDÝN

Vysněný titul v Premier League je pro Arsenal téměř jistě minulostí. Plány na jeho zisk svěřencům Arséna Wengera zpřetrhal městský rival Tottenham, který ve 34. kole Premier League zvítězil na vlastním stadiónu nad Kanonýry 2:1. Arsenal, za který nastoupil v základní sestavě i Tomáš Rosický, ztrácí na vedoucí Chelsea šest bodů, Tottenham se na bod přiblížil Manchesteru City, který obývá čtvrtou příčku zaručující účast v Lize mistrů.

Darren Staples, Reuters

Londýnské derby bylo nejprestižnější pro obránce Arsenalu Sola Campbella, který na White Hart Lane dlouhou dobu působil. A ačkoliv na něj domácí diváci po celý zápas bučeli, byl to právě on, kdo mohl jako první otevřít skóre, když se už ve druhé minutě dostal k míči z rohového kopu. Balón se mu však pouze svezl po noze, takže postrádal razanci a i když byl dobře umístěný, gólman Gomes si s ním ve spolupráci s obránci poradil.

Gól přinesla až desátá minuta. Po rohovém kopu, tentokrát na druhé straně hřiště, balón daleko za hranici velkého vápna vyrazil hostující brankář Almunia. Tam si na něj počkal debutant v dresu Kohoutů Danny Rose a dokonalým volejem ho poslal nad hlavou zvedajícího se španělského gólmana do brány Kanonýrů.

Střídat musel Belgičan Vermaelen

O dalších deseti minut později potakala svěřence Arséna Wengera další nepříjemnost, když musel pro zranění nohy odstoupit belgický stoper Thomas Vermaelen, jehož nahradil Silvestre.

Při absenci zraněného Cesca Fabregase byla opět většina útoků dirigována Tomášem Rosickým, který nastoupil v základní sestavě. Největší příležitost český záložník připravil Bendtnerovi, když mu po půlhodině hry prostrčil míč mezi obránci. Dánský útočník jej však špatně zpracoval a pod tlakem poslal balón jen vedle tyče.

Z podobné akce mohlo ještě do konce úvodního poločasu uhodit i na druhé straně. Mezi nesehranou stoperskou dvojici Campbell - Silvestre si naběhl Modrič a řítil se sám na Almuniu. Španělský gólman mu však šanci zlikvidoval včasným vyběhnutím.

Mizerný start Gunners do druhé půle

Pokud o přestávce kouč Arsenalu Wenger spřádal plány na vyrovnání, už po dvou minutách hry ve druhé půli vzaly za své. Po výborné přihrávce Defoea dovnitř pokutového území se přízemní střelou k tyči prosadil Gareth Bale.

Kanonýři po inkasovaném druhém gólu převzali zcela iniciativu zápasu na své kopačky, dlouho se ale nedokázali prosadit přes výborně zkoncentrovanou obranu Tottenhamu. V 66. minutě v další velké příležitosti zklamal Bendtner, když tváří v tvář Gomesovi opět minul bránu. O minutu později Wenger na hřiště poslal Dánovi parťáka. Na trávníku se po dlouhé pauze zaviněné zraněními objevil Robin van Persie.

Na nizozemském útočníkovi nebyla od jeho nástupu znát jeho dlouhodobá herní pauza. V rozmezí mezi 80. a 83. minutou mohl skórovat, ale skvěle chytající Brazilec mu vždy radost překazil. Nejdříve mu zlikvidoval střelu z vápna, poté vyzrál na jeho výborně kopnutý míč ze standardní situace.

Překonat domácího brankáře dokázal až pět minut před koncem Bendtner, kterému z pravé strany nacentroval míč Theo Walcott. Další změnu skóre však již domácí nedopustili a mohli se tak radovat z výhry nad svým městským rivalem.

Premier League - 34. kolo:
Aston Villa - Everton 2:2 (72. Agbonlahor, 90. vlastní Jagielka - 23. a 74. T. Cahill), Wigan - Portsmouth 0:0, Tottenham - Arsenal 2:1 (10. Rose, 47. Bale - 85. Bendtner).