Rubriky:

Anglie

Romantika zápasy nevyhraje, varuje staronový kouč Liverpoolu Dalglish

11. ledna 2011 13:16 - LIVERPOOL

Fanoušci Liverpoolu jej zbožňují a rádi mu přezdívají "Král Kenny", protože je spjatý s největšími klubovými úspěchy. Teď má ale fotbalový trenér Kenneth Dalglish vytáhnout z bídy tým, který se krátce po polovině Premier League souží jen čtyři body nad sestupovou hranou.

 

Russell Cheyne , Reuters

Dalglish jako někdejší hvězda i hrající kouč na Anfield Road nasbíral mezi lety 1976 a 1991 obdivuhodných 23 trofejí a všichni k němu teď vzhlížejí jako ke spasiteli. Ale devětapadesátiletý Skot mírní optimismus s tím, že velkolepá minulost není zárukou pro současný úspěch.

Dalglish ale netajil, že jej nostalgie trochu pohltila, když se vrátil na Anfield Road, aby na lavičce vystřídal Roye Hodgsona. "Když se vracím, tak je nějaká romantika na místě. Je pro mě krásné být zase zpátky," líčil Dalglish při setkání s novináři.

"Na druhou stranu, romantika vám zápasy dneska nevyhraje. Tu musíme dát stranou, jestli chceme něco dokázat. Všechno je postavené na tvrdých faktech. A jedním z nich je i to, že musíme hned začít vyhrávat," prohlásil Dalglish, jehož úkolem bude v únoru také vyřadit pražskou Spartu v Evropské lize.

Dalglish se k trenérské práci vrací po téměř jedenácti letech. Naposledy vedl v roce 2000 Celtic Glasgow, v němž odstartoval svoji velkou kariéru a pak odešel právě do Liverpoolu, kde se stal legendou. U pěti titulů v anglické lize byl jako hráč, další tři přidal už jako hrající trenér. Třikrát (1978, 1981, 1984) slavil i triumf v Poháru mistrů evropských zemí.

O svých současných plánech Dalglish v pondělí mluvil v klubové síni slávy. Právě v ní si přesně před dvaceti lety se sinalým výrazem ve tváři vyslechl nemilosrdný ortel tehdejšího liverpoolského vedení, které jej propustilo z trenérské funkce. "Asi není férové porovnávat situaci, kdy jsem tady skončil, s touto nabídkou. Ale jedno se nemění: nikdy ze mě nevyprchala láska k tomuto klubu, kterému chci pomoci," líčil Dalglish.

"Chci vrátit lidem úsměv na tváře"

Pocity uražené ješitnosti a zklamání z dvě dekády starého odvolání teď v Dalglishovi střídá velké odhodlání. V sobotu se ještě plavil na lodi při dovolené v Perském zálivu, když k němu dorazila nabídka z Liverpoolu, nad níž prý neváhal ani zlomek sekundy. "Chci vrátit lidem úsměv na tváře," prohlásil Dalglish, který dobře ví, jak těžce fanoušci Liverpoolu nesou současné strádání svého klubu.

Dalglishovou obnovenou premiérou na liverpoolské střídačce byl nedělní zápas 3. kola Anglického poháru na půdě Manchesteru United, kde hosté, hrající hodinu v oslabení, podlehli 0:1 brankou z penalty. Ani úvodní nezdar ale prý nenalomil Dalglishovu víru.

"Neříkám, že porážka 0:1 je dobrý výsledek, ale něco pozitivního si z toho vzít můžeme. Ve schopnostech hráčů je, aby se zvedli. Nebude to přes noc, ale v neděli už pokrok bezpochyby uvidíme," prohlásil Dalglish, o jehož možném nástupu do Liverpoolu se hovořilo už po minulé sezóně, kdy v klubu skončil kouč Rafael Benítez.

Dalglishovu družinu ještě ve středu čeká výjezd do Blackpoolu, který je jen o jednu příčku pod Liverpoolem. A v neděli přijde velké městské derby s Evertonem, k němuž staronový liverpoolský lodivod tak vzhlíží.

Hodně si slibuje od vyhozeného asistenta Clarka

Dalglish věří v rychlé zlepšení situace, hodně si slibuje také od nového asistenta Steva Clarka. Ten vzal zavděk liverpoolskou výzvou po nečekaném vyhazovu z konkurenční Chelsea, která se od té doby ale souží.

Dalglish si myslí, že Liverpool může současné složité období přestát, aniž se v lednu pustí do velkých nákupů. "Nejdůležitější pro nás jsou lidé, kteří jsou teď v týmu. Soustřeíme se na práci s nimi a každý dostane příležitost. Když ale přijde nějaká atraktivní nabídka na získání nějaké posily, třeba se jí také nezřekneme. Teď je těžké říci ano či ne," uvedl Dalglish.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..