Američané podlehli Rusku a jsou stále bez bodu

ST. PAUL

Obhájci vítězství Světového poháru z roku 1996 z USA nemají po dvou utkáních v základní skupině ani bod. Po prohře s Kanadou nestačili Američané ve čtvrtek na ruskou sbornou, které podlehli 1:3. Úspěšný vstup hostujícího celku do turnaje zařídili brankami Dainius Zubrus, Alexej Kovaljov a Viktor Kozlov, o jedinou trefu USA se postaral Keith Tkachuk.

Ruský trenér Zinetula Biljaletdinov tentokrát nechal osmnáctiletou jedničku letošního draftu Alexandera Ovečkina jen na tribuně, ale jeho zkušenější krajané dávali od úvodu americkému brankáři Robertu Eschemu pořádně zabrat.

Gólman Philadelphie musel v úvodní části zasahovat šestnáctkrát, puk za svá záda však nepustil. Problémy mu dělal především rychlík Maxim Afinogenov z Buffala. Domácí měli největší šanci v početní převaze po střele Billa Guerina, ale celkově v úvodní části vyzkoušeli Ilju Bryzgalova pouze čtyřikrát.

První gól zařídil Chelios - do vlastní branky

Američané, kteří nastoupili v replice modrých dresů z roku 1932, byli v úvodu druhé části aktivnější i díky početní převaze, ale rychlí Rusové hrozili z brejků. Únik nedotáhl Kvaša a neuspěl ani Dacjuk. Další možnost nevyužil Kovalenko, ale v 33. minutě již Evropané vedli.

Zubrus objel branku a jeho přihrávku před ni si srazil do vlastní sítě kapitán Chelios. Spojené státy se dočkaly vzápětí vyrovnání, když v přesilové hře poslal Modanovu ideální přihrávku do sítě Tkachuk. Kovalenko seděl na trestné lavici jen dvanáct vteřin.

Bruslařskou a technickou převahu Rusů však dokumentovala další gólová akce. Kovaljov se v 46. minutě rychlou kličkou zbavil Amonteho a vymetl růžek Escheho branky. Američané k opětovnému vyrovnání nevyužili vyloučení Jašina a Kozlov v 59. minutě střelou mezi Escheho betony rozhodl. Přitom Esche byl oporou týmu a kryl celkem 39 pokusů soupeře. V závěru domácí neudrželi nervy na uzdě a došlo k několika potyčkám.

Hráči USA uzavřou své působení v základní skupině v sobotu v 1:00 SELČ proti Slovensku. Rusko se o čtyřiadvacet hodin později utká s Kanadou a v pondělí v 1:00 SELČ ještě změří síly se Slovenskem.

SVĚTOVÝ POHÁR - zámořská skupina
USA - Rusko 1:3
Třetiny: 0:0, 1:1, 0:2. Branky a nahrávky: 34. Tkachuk (Modano, Rafalski) - 33. Zubrus (Kvaša), 46. Kovaljov (Chavanov), 59. Kozlov (Samsonov). Rozhodčí: Watson, P. Devorski (oba Kan.) - Murphy, Nowak (oba USA). Vyloučení: 6:9, navíc Tkachuk (USA) na 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 18.064.
USA: Esche - Leetch, Miller, Weinrich, Rafalski, Liles, Chelios - Tkachuk, Conroy, Drury - Rolston, Gomez, Guerin - Amonte, Weight, J. Blake - Konowalchuk, Modano, Hull. Trenér: Ron Wilson.
Rusko: Bryzgalov - Tverdovskij, Višněvskij, Kasparaitis, Gončar, Chavanov, Volčenkov - Samsonov, Kozlov, Kovaljov - Kvaša, Jašin, Zubrus - Kovalčuk, Dacjuk, Kovalenko - Frolov, Čubarov, Afinogenov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Tabulka skupiny
1. Kanada2200007:24
2. Rusko1100003:12
3. USA2000022:50
4. Slovensko1000011:50
Pozn.: Čísla v jednotlivých sloupcích značí počet zápasů, výher v základní hrací době (za 2 body), výher v prodloužení (2 body), remíz (1 bod), porážek v prodloužení (1 bod) a porážek v normální hrací době (0 bodů).