Anglie

15. dubna 2012 20:54 - Londýn
(Aktualizováno: 16. dubna 2012 09:58)

Gól, který v žádném případě gólem nebyl, pomohl fotbalistům Chelsea do finále tolik populárního FA Cupu. Pět minut po přestávce semifinálové partie s Tottenhamem totiž vystřelil Mata, míč se od skrumáže hráčů popadaných na čáře odrazil zpátky do hřiště, ale sudí Atkinson nepochopitelně ukázal do středového kruhu a gól uznal. Chelsea tak vedla 2:0, aby nakonec po slepených úderech v závěru zvítězila 5:1. Ve finále se 5. května utká s Liverpoolem, který už v sobotu porazil 2:1 Everton.

Půlhodiny měla Chelsea ve fotbalovém chrámu ve Wembley navrch, vynutila si územní převahu, Matta se dokonce prodral do šance, ale zúročení scházelo.  Kohouti se nadechli až po třiceti minutách, kdy zpřesnili hru, přidali na pohybu i rychlosti a dvakrát v rychlém sledu mohli jít do vedení.

Van der Vaart sice v 36. minutě gólmana Čecha překonal, ale na brankové čáře zachránil a střelu mířící do sítě vykopl Terry, tři minuty poté nizozemský snajpr trefil brankovou konstrukcí. V době, kdy nápor Tottenhamu gradoval, však přišel rychlý kontr Chelsea. Terry vysunul Drogbu a ten nechytatelnou bombou otevřel skóre.

Hned po přestávce přišel inkriminovaný moment, který ovlivnil zápas i výsledek. Balón z nohy Maty čáru nepřekročil, neboť brankář Cudiccini, obránce Assou-Ekotto a kapitán Chelsea Terry válející se na zemi ho zastavili ještě před čárou. Sudí Atkinson však gól nepochopitelně uznal a Blues tím pomohl.

Kohouti se ale rychle otřásli a semifinále zdramatizovali. Za šest minut utekl Adebayor, řítil se sám na Čecha a ten ho ve vápně zfauloval. Penalta se však nepískala, červenou kartu český legionář také neviděl, protože velšský mladík Bale akci dokončil a skóre snížil.

To ale bylo také všechno, nač se nahlodaný Tottenham zmohl. Jakmile inkasoval potřetí, úplně se zhroutil a Lampard pak čtvrtým gólem a Malouda trefou v nastaveném čase jeho zkázu dokončili. I tak ale zůstal v deklasovaném Redknappově týmu pocit hořkosti a obrovské nespravedlnosti, protože branka, která brankou nebyla, semifinále ovlivnila a Blues vlastně do finále FA Cupu nasměrovala.

Ve finále nejstarší fotbalové soutěže světa se 5. května utká Chelsea s Liverpoolem, který už v sobotu vyhrál 2:1 nad Evertonem. Pro českého gólmana Petra Čecha to bude již čtvrté finále FA Cupu.

Semifinále fotbalového FA Cupu
Tottenham - Chelsea 1:5
Branky: 56. Bale - 43. Drogba, 50. Mata, 77. Ramires, 81. Lampard, 90.+ 4. Malouda.