Arsenal - Chelsea 1:2Skvělý Čech pomohl Chelsea k triumfu v derby s Arsenalem

Londýn/Praha

Sobotní ligové derby mezi Arsenalem a Chelsea s pořadovým číslem 151 ovládli na londýnském stadiónu Emirates hostující Blues. K vítězství 2:1 nasměroval Chelsea po dvaceti minutách hry šikovnou trefou Torres, tři body pak zajistil z příméh kopu Mata. Kanonýři dokázali na konci první půle srovnat po parádní trefě Gervinha, ve druhém poločase se už prosadit nedokázali. Velkou zásluhu na vítězství Chelsea měl výborně chytající Petr Čech, který se blýskl několika skvělými zákroky.

Gervinho z Arsenalu (vlevo) pálí skrz obranu Chelsea.

Šlágr 6. kola anglické Premier League si nenechal ujít ani vášnivý fanoušek Arsenalu, dvojnásobný olympijský vítěz z Londýna na tratích 5 000 a 10 000 metrů Mo Farah, skvělá nálada na Emirates Stadium ale panovala jen do 20. minuty. To se totiž Chelsea, v jejíž sestavě nechyběl ani John Terry, který po vynesení čtyřzápasového trestu za rasistické urážky může ještě dva týdny hrát, ujala vedení.

Už u prvního gólu se začal psát příběh smolaře zápasu, zadáka Arsenalu Laurenta Koscielného. Ten po Matově standardce, po níž po plachtícím míči marně skákal Luis, nedokázal uhlídat couvajícího Torrese, jenž pohotovým akrobatickým volejem prokázal instinkt kanonýra. Jen o chvíli později se hnal Torres na bránu Kanonýrů znovu, gólman Mannone ale pohotově vyběhl a donutil španělského špílmachra zpomalit a udělat kličku, během níž se Koscielny dokázal vrátit a odvést svou práci.

Zatímco Chelsea patřil úvod utkání, v druhé polovině prvního poločasu měli z atraktivního duelu víc domácí a tři minuty před přestávkou se dočkali zaslouženého vyrovnání.

Oxlade-Chamberlain se uvolnil na pravé straně a nacentroval přímo doprostřed šestnáctky na Gervinha, který byl sice otočený zády k brance, ale dokázal z rychlé otočky vypálit pod břevno. Čech si v letu na míč sáhl, změnit dráhu letu ale nedokázal a pro Chelsea skončila po 373 minutách série bez inkasované branky.

Vítězství vystřelil kuriózně Mata

V úvodu druhého poločasu zahrozili nejprve domácí, Podolského nadějný průnik ale nikdo ze spoluhráčů nepodpořil. A tak v 53. minutě udeřilo opět na druhé straně a dokonce s podobnými figurami. K přímému kopu se opět postavil Mata a tentokrát jeho oblouček zastavila až síť branky Arsenalu. Míč plachtící k levé tyči totiž nejprve minul dobíhající Koscielny a posléze jej nedokázal zastavit ani překvapený gólman Mannone.

Domácí dělali všechno pro vyrovnání, Chelsea ale pdoržel Čech. Po necelé hodině hry se poprvé vytáhl skvostným zákrokem, když Podolského pohotovou hlavičku mířící do pravého horního růžku dokázal vytlačit mimo tyče. A o čtvrthodinu později předvedl vynikající reflex po Giroudově tečované střele, která se odrazila od země a zamířila nečekaně do levého horního rohu branky. Český gólman v protipohybu na poslední chvíli vystřelil rukavicí a nasměroval balón mimo brankovou konstrukci.

Ta v 84. minutě zachránila Chelsea po hlavičce Koscielného, gól by ale pro ofsajd stejně neplatil. Koscielny se dostal do nadějné pozice jen chvíli poté, co jej před brankou Arsenalu knokautoval při výskoku ve zdi po standardce Maty temenem Giroud. Francouzský fotbalista skutečně neměl svůj den... Stejně jako celý Arsenal, jemuž se nepodařilo vyrovnat ani v nastaveném čase, kdy si po parádní kolmici efektně položil Čecha Giroud, z úhlu ale pálil jen do boční sítě.

Chelsea tak během šesti kol ještě nepoznala hořkost porážky a upevnila si vedení v čele tabulky Premier League. Arsenal prohrál v novém ročníku soutěže poprvé.

Tottenham veze tři body z Old Trafford

Další londýnský zástupce Tottenham zdolal 3:2 Manchester United a na jeho stadiónu Old Trafford zvítězil poprvé po 23 letech.

"Kohouty" poslal do vedení už ve druhé minutě Vertonghen a půl hodiny nato zvýšil Bale. Mezi 51. a 54. minutou viděli diváci hned tři branky. Za "Rudé ďábly" dvakrát snižovali Nani a Kagawa, vítězný gól Tottenhamu vstřelil Dempsey, jenž skóroval poprvé po letním příchodu z Fulhamu.

Reds slaví první výhru, Citizens otočili duel s Fulhamem

Liverpool po nejhorším startu do anglické ligy za 101 let především díky hattricku útočníka Suáreze deklasoval Norwich na jeho hřišti 5:2. Na prvním ligovém vítězství "Reds" v sezóně se dalšími góly podíleli záložníci Sahin a Gerrard.

Obhájce titulu Manchester City otočil zápas na stadiónu Fulhamu a zásluhou branky střídajícího Džeka z 87. minuty vyhrál 2:1. Londýnský celek poslal do vedení už po deseti minutách z penalty Petrič, ale premiérový gól v sezóně uzdraveného Agüera a Džekova trefa udržely "Citizens" neporazitelnost v Premier League.

Everton zažívá povedený start a proti nováčkovi Southamptonu vyhrál počtvrté v sezoně. Liverpoolskému celku zajistili domácí výhru 3:1 už v prvním poločase dvěma zásahy Jelavič a jedním Osman.

Anglická fotbalová Premier League - 6. kolo
Arsenal - Chelsea 1:2 (1:1)on-line
Branky: 43. Gervinho - 20.Torres, 53. Mata.
Everton - Southampton 3:1 (32. a 37. Jelavič, 25. Osman - 6. Ramírez)
Fulham - Manchester City 1:2 (10. Petrič z pen. - 43. Agüero, 87. Džeko)
Norwich - Liverpool 2:5 (61. Morison, 87. Holt - 2., 38. a 57. Suárez, 47. Sahin, 68. Gerrard)
Reading - Newcastle 2:2 (58. Kébé, 62. N. Hunt - 59. a 83. Demba Ba)
Stoke - Swansea 2:0 (12. a 36. Crouch)
Sunderland - Wigan 1:0 (51. Fletcher)
Manchester United - Tottenham 2:3 (51. Nani, 54. Kagawa - 2. Vertonghen, 32. Bale, 52. Dempsey).