West Ham - Chelsea 3:1Benítez s Chelsea znovu vyhořel. Rosický prožil nevydařený návrat

Londýn

Fotbalisté Chelsea prohráli v sobotním utkání 15. kola Premier League v londýnském derby na hřišti West Hamu United 1:3 a na výhru v anglické nejvyšší soutěži čekají už sedm zápasů. Trenér Rafael Benítez se tak ani ve třetím duelu na lavičce "Blues" nedočkal tříbodového zisku. Nevydařený návrat na trávník zažil český záložník ve službách Arsenalu Tomáš Rosický, který v 79. minutě utkání se Swensea vystřídal Jacka Wilsherea, jeho mužstvo totiž podlehlo soupeři doma 0:2. Divoká přestřelka byla k vidění na hřišti v Readingu, kde Manchester United zvítězil 4:3 a upevnil si první místo v tabulce.

Modibo Maiga z West Hamu se raduje ze vstřelení gólu do sítě Chelsea.

Chelsea pod vedením kapitána Petra Čecha přitom začala znamenitě. V prvních pětačtyřiceti minutách hry byla aktivnějším a lepším mužstvem. Ve 13. minutě se poprvé pod španělským koučem střelecky prosadila, když Moses vysunul po pravé straně Torrese, který zpětnou přihrávkou našel v pokutovém území Matu a ten ranou k pravé tyči poslal hosty do vedení.

Hráči "Blues" pak mohli několikrát náskok zvýšit. Ve 25. minutě podnikli rychlý brejk, v přečíslení čtyři na dva předložil Ramires míč na hranici šestnáctky Torresovi, jenže ten bránu přestřelil. Ve 41. minutě naservíroval Moses krásně balón do vápna, osamoceného Matu ale vychytal bravurně gólman Jääskeläinen. Domácí poprvé vážněji zahrozili až těsně před pauzou. Vyběhnuvší Čech vyboxoval před dotírajícím Jarvisem míč. Učinil však už mimo pokutové území, což správně postřehl asistent rozhodčího, který přestupek okamžitě signalizoval. Plzeňský rodák obdržel žlutou kartu a z nařízeného přímého volného kopu mohl srovnat Nolan, jeho hlavičku pod břevno ale český brankář výtečně vyrazil.

West Ham obrátil skóre po změně stran

Do druhé půle vběhli "Kladiváři" jako vyměnění a brzy se dočkali vyrovnání. Střídající Mohamed Diamé ještě nepropálil obranný val, v 63. minutě si ale Carlton Cole naskočil na centr z levé strany a hlavou usměrnil míč nechytatelně k tyči.

West Ham pokračoval v náporu. V 82. minutě ještě vychytal Jarvise gólman Čech, o čtyři minuty později už ale ani on neuchránil svůj celek od inkasované branky. Diamé tvrdou přízemní ranou dokonal obrat United. V samotném závěru pak ještě po chybě Ashleyho Colea pojistil tříbodový zisk z dorážky Modibo Maiga.

Rosický se vrátil, Arsenal ale prohrál

Smutný návrat na hřiště prožil záložník londýnského Arsenalu Tomáš Rosický. Český reprezentační středopolař si poprvé od svého zranění šlachy, které utrpěl na červnovém evropském šampionátu, zahrál Premier League, když v duelu proti Swansea vystřídal v 79. minutě za stavu 0:0 Wilsherea. Jeho návrat mu ale pořádně zhořkl. Hosté těsně před koncem dvakrát udeřili. Nejprve si krásně narazil Michu, prošel středem obrany a nedal brankáři šanci. V poslední minutě pak stejný hráč po samostatném úniku z poloviny hřiště pojistil výhru Swansea.

Everton vybojoval na půdě Manchesteru City bod

Z tříbodového zisku se neradoval ani Manchester City, který před vlastním publikem pouze remizoval s Evertonem 1:1. Obě branky padly už v prvním poločase. Hosty poslal do vedení Fellaini, těsně před před pauzou pak srovnal z penalty skóre Tévez. "Citizens" jsou se ziskem 33 bodů na druhém místě.

Sedm gólu za půl hodiny

Manchester United měl na půdě předposledního Readingu velké starosti, nakonec ale potřebné tři body vyválčil a zvýšil náskok v tabulce před městským rivalem ze City na tři body.

Kdo z diváků přišel na Madejski Stadium později, případně až na druhý poločas, musel těžce litovat. Během úvodní půl hodiny totiž padlo hned sedm branek. Neuvěřitelnou přestřelku načal v 8. minutě Robson Kanu, "Rudí ďáblové" ale v rozmezí 13. a 16. minuty překlopili výsledek. Nejprve srovnal Anderson a následně proměnil pokutový kop Rooney. Jenže s domácími bleskové údery soupeře nijak neotřásly. V 19. minutě zařídil vyrovnání Le Fondre a vzápětí přidal třetí gól Morrison. Ani tento stav ovšem dlouho nevydržel. Další obrat United nastartoval Rooney, jenž tak zaznamenal druhý zásah v utkání a ve 34. minutě dokončil definitivní obrat Van Persie.

Sedm branek za poločas znamená vyrovnání rekordu Premier League. Sedm gólů za polovinu hrací doby viděli diváci také v utkání Blackburn - Leeds (1997) a Derby - Bradford (2000).

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:
West Ham United - Chelsea 3:1 (63. C. Cole, 86. Diamé, 90.+1 Maiga - 13. Mata)
Arsenal - Swansea 0:2 (88. a 90. Michu)
Fulham - Tottenham 0:3 (72. a 77. Defoe, 56. Sandro)
Liverpool - Southampton 1:0 (43. Agger)
Manchester City - Everton 1:1 (43. Tévez z pen. - 33. Fellaini)
QPR - Aston Villa 1:1 (19. Mackie - 8. Holman)
West Bromwich - Stoke 0:1 (75. Whitehead)
Reading - Manchester United 3:4 (8. Robson-Kanu, 19. Le Fondre, 23. Morrison - 16. z pen. a 30. Rooney, 13. Anderson, 34. Van Persie).