Aston Villa - Chelsea 1:2Lampard dvěma góly přepsal historii a Chelsea zajistil Ligu mistrů

Birmingham/Praha

Chelsea si zajistila kolo před koncem letošního ročníku Premier League s definitivní platností účast v Lize mistrů, klubová ikona Frank Lampard přepsala historii Blues. Takové bylo resumé jediného sobotního zápasu nejvyšší anglické fotbalové soutěže, v níž Čechův tým vyhrál v Birminghamu na hřišti Aston Villy 2:1 právě dvěma trefami Lamparda. Ten tak má na kontě v dresu Chelsea už 203 gólů, čímž překonal legendárního snajpra šedesátých let Bobby Tamblinga. „Jsem rád, že to dokázal právě Frank. Moc jsem si přál, aby to byl právě on,“ citují ostrovní internetové portály Tamblinga.

Záložník Chelsea Frank Lampard se proti Aston Ville blýskl dvěma góly.

Až dvě minuty před koncem přišlo definitivní rozřešení. Právě Lampard založil akci, na jejímž konci byla přihrávka Hazarda a druhá Lampardova trefa v duelu na Aston Ville. V tu chvíli vběhli na hřiště nadšení fanoušci Blues, na jejichž atak nestačili překvapení pořadatelé zareagovat.

Pozdrav do nebe a úcta k Tamblingovi

Jejich radosti se nebylo co divit. Chtěli slavit s Chelsea a hlavně s Lampardem. Ten totiž překonal klubovou legendu Bobby Tamblinga, jenž jako nejlepší střelec v historii Chelsea měl na kontě 202 branek. Čtyřiatřicetiletý Lampard ho ze statistik vymazal, protože teď má o jednu víc. Pochopitelně že hned po vítězné trefě následovalo jeho obvyklé gesto - pozdrav někam nahoru do nebe mámě, která mu před několika lety zemřela.

„Jsem rád, že jsem to dokázal a klubový rekord překonal. Doufám, že příští rok bude ve střílení gólů v Chelsea pokračovat. Na konci sezóny si s vedením klubu znovu sedneme a budeme jednat," nechal se po utkání slyšet Lampard, jemuž na Stamford Bridge vyprší smlouva a bude volným hráčem.

Klubová generalita mu zatím její prodloužení nenabídla, ale Lampard věří, že teď se všechno změní. „Vždy jsem říkal, že celou kariéru chci strávit právě tady. Každý to ví," tvrdil i na Aston Ville, kde své Chelsea pomohl do Ligy mistrů. "Nechtěl jsem nový klubový střelecký rekord moc slavit, protože Bobby Tambling byl v poslední době nemocný a chtěl jsem zachovat respekt k tomuto velkému muži," dodával Lampard.

Blues o Ligu mistrů nepřijdou

Blues jsou zatím v tabulce třetí s náskokem pěti bodů na Arsenal, jenž má ale utkání k dobru. Kanonýři sice mohou Chelsea ještě předstihnout, dotáhnout se na ni teoreticky může i pátý Tottenham, jenže ten má o sedmnáct branek horší skóre, které si těžko v zápasech na Stoke a se Sunderlandem vylepší.

Arsenal hraje ještě s Wiganem a Newcastlem, Chelsea přivítá v posledním kole Everton.

Zápas na Aston Ville se přitom nevyvíjel pro Chelsea dobře, neboť belgický legionář Benteke utekl a střelou k tyči překvapil Čecha. V závěru první půle byl navíc vyloučený po druhé žluté po faulu na Gabriela Agbonlahora Ramires, takže hosté hráli jen v deseti.

Průběh a skóre přesto otočili. Nahrálo jim pochopitelně vyloučení Benteka, takže od 58. minuty byly síly srovnány. Lampard toho už po třech minutách využil a po přihrávce Hazarda stav srovnal, dvě minuty před koncem po další nahrávce Hazarda vstřelil zblízka vítězný gól a přepsal klubovou historii.