Brückner: Ostudou bych to nenazval, nebyla tam laxnost

Kouč české fotbalové reprezentace Karel Brückner byl spokojen s remízou, kterou jeho svěřenci vybojovali ve třetí minutě nastaveného času ve středečním přípravném utkání s Dánskem. Brückner po zápase připustil, že viděl řadu nedostatků v obranné i útočné fázi. Na druhou stranu ocenil, že domácí fotbalisté zápas nevzdali a až do poslední minuty bojovali o vyrovnání.

Trenér Karel Brückner na tréninku české fotbalové reprezentace

Berete remízu z přípravného zápasu s Dánskem?Toho výsledku si cením. Bereme remízu, stejně jako třeba tu v Irsku, kde jsme ji také s ohledem na vývoj utkání brali. Pozitivní je, že jsme neprohráli poslední podzimní zápas.

Výkon vás také uspokojil?Byly nedostatky v defenzivní i ofenzivní fázi. Byl to nakonec víc test a zkouška, než jsme chtěli. Hlavně v první půli to bylo kostrbaté, chyběla tam větší rychlost, vadily mi nesrovnalosti. Ve druhé půli se projevila jistá kvalita, ale nemohli jsme dát gól. Museli jsme jít do rizika, které někdy vyjde, jindy nikoliv. Vyšlo to třeba v utkání s Nizozemskem na mistrovství Evropy v Portugalsku, kde jsme otočili zápas z 0:2 na 3:2, ale jinak nám moc nejde. Třeba s Ghanou letos na mistrovství světa. Čtyři středeční šance Dánů, to je také moc. Bylo to i tím, že jsme neměli čas nacvičit ofsajd systém.

Co vás potěšilo?Že hráči bojovali až do konce a nakonec vůlí a úsilím vyrovnali. Hráč má třeba jen poločas, aby se prezentoval. Víc termínů nemáme. Pro mne to bylo z tohoto pohledu jasně čitelné, pozitiva i negativa.

Můžete být adresnější, co se týče výkonu jednotlivých hráčů?To patří do kabiny... Ale jednu výjimku udělám. Marek Čech. Podržel nás, chytil v závěru pokutový kop a pak jsme vyrovnali. Je nutné ho jmenovat. Dál bych to nerozváděl, nerad střílím od boku, chci se ještě podívat na video.

Říkáte, že na zkoušení máte maximálně tři přípravné zápasy za rok...Já si nestěžuji, že máme málo termínů...

Tak to není myšleno, chtěl jsem říct, že přípravná utkání nám nejdou. Se Srbskem skončilo potupnou prohrou 1:3. S Dány jsme si remízu také nezasloužili. To nebyla ostuda?Ostudou bych to nenazval, nebyla tam laxnost jako se Srbskem. Chybělo nám také několik hráčů. V tomto složení jsme ještě nehráli a jak už jsem řekl, viděl jsem ve středečním utkání i pozitivní věci.

Nejvíc asi chyběl Rosický...Všichni čekali na Rosického, že vezme balón a prokličkuje od kvality jedna po kvalitu sedm, jak já říkám. Pak zjistili, že tam není a musí hrát bez něj. Musíme se naučit hrát i bez Rosického, několikrát jsme tak hráli a uspěli. Musíme zvládat zápasy i bez Kollera a Jankulovského, na kterého jsme zvyklí na levém okraji obrany. Grygera se musí naučit za něj zaskočit.

Neměl se hrát středeční zápas jinde, před lepší diváckou kulisou?O tom já nerozhoduji. Nejvíc se mi líbí v Liberci. Tam by bylo vyprodáno i na Šalamounovy ostrovy. Vyhráli bychom a všichni by byli nadšení.

Jak jste celkově spokojen s fotbalovým rokem 2006?To je na celý večer, ale vezmu, to zkrátka. První půl rok, tam bylo mistrovství světa... S druhým půlrokem jsem určitě spokojenější. Především se čtyřmi kvalifikačními vystoupeními, z nichž jsme získali deset bodů.

Přesto, nejste rád, že už tento rok z pohledu reprezentace končí?Nejsem rád. Co budu dělat, budu se nudit. Máme před sebou až do února dlouhou pauzu, dlouhou zimu a Vánoce k tomu...