Rubriky:

Reprezentace

Za Jarolíma paběrkoval, z Šilhavého je nadšený: V reprezentaci je svěžejší vzduch

12. října 2018 10:02 - Praha

V zemi půlměsíce už je jako doma. Obránce Ondřej Čelůstka načal v Turecku už sedmou sezónu. V Antalyasporu patří ke klíčovým mužům, v každém z minulých tří ročníků odehrál přes třicet zápasů v základní sestavě a letos nechyběl ještě ani minutu. Není divu, že při sobotním reprezentačním duelu Ligy národů na Slovensku by měl být oporou defenzivy týmu Jaroslava Šilhavého.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Do reprezentace se vracíte po téměř roční pauze. Tušil jste před nominací, že budete v kádru nového trenéra?

Určité signály jsem měl. Před necelými třemi týdny jsme hráli se Sivassporem. V hledišti byl asistent trenéra národního týmu Jirka Chytrý. Poprvé, co působím osm let v zahraničí, přiletěl osobně někdo z reprezentace! Vyhráli jsme, mně se zápas povedl. Já nastoupil na pozici stopera, cítil jsem se dobře, a proto jsem doufal v šanci.

Za poslední tři sezóny jste v Antalyasporu patřil k oporám. Každý rok jste měl v lize přes třicet startů v základní sestavě, k tomu utkání v tamní pohárové soutěži. Byl jste zklamaný, že nepřišla výraznější šance v národním týmu?

V minulosti se mi kolikrát honilo hlavou, že bych mohl dostat výraznější šanci. Třeba jsem čekal alespoň telefon od někoho z národního mužstva. Ale nic. Přitom třeba v Trabzonsporu jsme hráli Ligu mistrů. Větši šance ale nepřišla. To jsem byl hodně zklamaný. Až v devětadvaceti letech se na mě někdo přijel podívat osobně. Před tím na první štaci do Turecka, následně v Anglii ani Německu jsem necítil žádný zájem. Beru od trenéra jako skvělý krok, když zavolá a někoho pošle osobně. Jsem rád, že reprezentace teď funguje jinak.

Zažil jste v minulosti tři reprezentační srazy. Jeden za Josefa Pešiceho, další pod taktovkou Karla Jarolíma. Jaký dojem máte z Jaroslava Šilhavého?

Od prvního momentu skvělý. Je tady svěžejší vzduch. Nechci to moc rozebírat, ať si každý udělá názor sám. Ale třeba v pondělí po večeři jsme měli takový improvizovaný teambuilding. Nikdo neležel na pokoji. Sešli jsme se v jedné místnosti. Řešili jsme poslední výsledky národního týmu, ale i jak se kdo má, zda se mu daří a co je nového v jeho životě. Pracovali jsme na určitém propojení. Myslím, že je důležité, abychom byli spjatí a měli dobrou partu.

Zatímco start loňského ročníku měl Antalyaspor katastrofální, letos jste začali skvěle. V čem je hlavní proměna?

Před rokem přišli hráči za velké peníze s velkou minulostí. Třeba Nasri, jenž hrál za Arsenal a Manchester City, nebo Menez se zkušenostmi z PSG, AC Milán či AS Řím. Jenže moc toho nepředvedli, vedení s nimi nebylo spokojené a ani ne za půl roku tyhle hvězdy odešly. Pak jsme nejvyšší soutěž s vypětím sil zachraňovali. Přitom kvůli velkým výdajům jsme se o udržení rvali v situaci, kdy byly v klubu finanční problémy v důsledku těchto nákupů. Letos jsme se při posilování drželi při zemi a soutěž slušně rozjeli. Hodně nám pomohla výhra na stadiónu Besiktase Istanbul. Tam kromě evropských pohárů nikdo nevyhrál dva roky.

Jak velký podíl má na vašich výsledcích trenér Bülent Korkmaz, jenž k týmu přišel v létě?

Lidi v Turecku si jej ohromně váží. Když hrál za Galatasaray, vyhrál Pohár UEFA, Evropský Superpohár, několikrát byl šampiónem Turecka, v jehož dresu získal bronz na MS. Jako trenér kariéru teprve rozjíždí, ale stejně jako byl srdcař a obrovský bojovník na hřišti, musí být stejní všichni hráči.

Nastupoval na postu středního obránce. Je k vám kritičtější?

Myslím, že mě má v oblibě. Ale současně je moje pozice těžší. Je absolutní perfekcionista. A jak hrál na stejném místě, má mi určitě co říci více než ostatním klukům.

V úvodu sezóny vás přitom nasazoval i na kraj obranné řady.

Protože bylo potřeba zaskočit kvůli zranění. Ale jinak je můj post uprostřed. Tam se cítím nejlépe a odehrál jsem jako stoper během působení v Antalyasporu i největší počet zápasů.

ram, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace