Rubriky:

Reprezentace

On-line: přátelský fotbal Belgie - Česko

7. února 2007 20:00 - BRUSEL

První krok v důležitém kvalifikačním roce udělají ve středu večer v Belgii čeští fotbaloví reprezentanti. Národní tým čeká poslední zkouška před klíčovým duelem proti Německu, v níž má trenér Karel Brückner poslední možnost vyzkoušet nejen různé herní varianty, ale také dva debutanty, kteří se v českém dresu proti "Rudým ďáblům" představí.

Český tým rozehrál kvalifikaci mistrovství Evropy velmi dobře, ovšem klíčové okamžiky jsou nachystány až na nejbližší měsíce. Březnový zápas proti Německu v Praze může jednomu ze soupeřů pootevřít dveře na šampionát, který se uskuteční v příštím roce na rakouských a švýcarských stadionech.

Obvykle bývá přípravný zápas pouhou zkouškou, jenže utkání s Belgií může být pro české fotbalisty i čímsi navíc. V paměti fotbalového národa totiž zůstalo obrovské zklamání, které prožili reprezentanti před více než pěti lety v baráži o postup na mistrovství světa do Asie. Tehdy byli Češi obrovskými favority, mužstvo ale zápasy nezvládlo psychicky a po dvou porážkách bylo vyřazeno.

Trenér Brückner, který v době baráže u mužstva působil jako asistent, tuší, že je čas na odplatu. Zvlášť proto, že případný úspěch by tým pozitivně naladil před kvalifikačním zápasem s Německem.

On-line fotbalová reprezentace na Sport.cz:
Příprava: Belgie - Česko

Od té doby se v obou táborech hodně změnilo. Zatímco Češi se probojovali na ME v roce 2004 do semifinále a hráli i na MS v loňském roce, belgický tým v posledních letech strádá. Před několika dny přitom kouč prohlásil, že zatímco Němce studuje takřka každý den, na nejbližšího soupeře mu ještě čas nevyšel. Na pondělním srazu ale už o Belgičanech leccos věděl: první informace načerpal při sledování jejich loňského kvalifikačního utkání s Polskem, v němž prohráli 0:1.

"Prohra to ale byla trochu smolná. Jedná se totiž o kvalitní tým, který hraje v základním rozestavení 4-4-2 a který využívá hlavně levou stranu," naznačil trenér. Duel měl na stránkách evropského tisku ještě dohru, protože polský reprezentant Jacek Bak po utkání prohlásil, že se ho kdosi před zápasem pokusil uplatit částkou deset tisíc eur.

Jak dopadne zápas Belgie - Česko?
Hlasujte v anketě Sport.cz!

Brückner se však tradičně soustředí na vlastní tým. Na to, že jde pouze o přípravný zápas, se mužstvo představí v takřka ideálním složení. Z obvyklých opor totiž chybí jen obránce Zdeněk Grygera. I proto kouč věří, že se nebude opakovat výpadek z listopadového střetnutí s Dánskem, v němž jeho svěřenci zachraňovali remízu 1:1 až v nastaveném čase. "Skutečně věřím, že se vrátíme k dřívějším výkonům v takových zápasech, v nichž jsme hráli v dokonalém soustředění," řekl Brückner.

Na hřiště se podle všeho dostanou zřejmě všichni hráči do pole, protože Brückner asi bude chtít dát šanci v celém utkání Petru Čechovi, který se do týmu vrací po pauze zaviněné zraněním hlavy. Stejně jako v anglické lize bude gólman chytat v přilbě, v níž nastupuje v klubovém dresu. Šanci podle kouče dostanou i Marek Matějovský a Daniel Pudil, kteří na svém kontě nemají ještě ani jeden reprezentační zápas.

Belgičané budou oslabeni o několik opor, chybět jim bude především Bart Goor. Na rozdíl od Čechů nejsou v nikterak optimistické situaci, protože v kvalifikační skupině A jsou po pěti zápasech se sedmi body až na pátém místě. Mužstva jsou však vzácně bodově vyrovnaná, a tak Belgie naději na postup ještě zdaleka neztratila.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace