Reprezentace

Belgie vyřízena, nyní hurá na Německo

7. února 2007 22:38 - BRUSEL

Česká fotbalová reprezentace má za sebou úspěšnou generálku na březnovou kvalifikaci ME proti Německu. Češi ve středu v Bruselu vyřídili slabou Belgii a po výhře 2:0 mohou směle hledět k zápasu o první místo ve skupině. První gól vstřelil Jan Koller, po přestávce zvyšoval střídající Marek Kulič.

Slavnostní výkop utkání měl dvacetiletý student animovaného filmu z Heersu Nick Timmermans, který navrhl pro belgickou federaci nového maskota. Pak už polský sudí Jacek Granat zahájil zápas. Český tým začal sebevědomě a zatlačil soupeře do defenzívy.

V 6. minutě si domácí málem dali vlastní gól, míč po odrazu skončil těsně vedle. Z následujícího rohu Jankulovského Jan Koller otevřel skóre. Neuhlídal ho Daniel Van Buyten, přestože se o to snažil všemi možnými prostředky. Nejlepší kanonýr reprezentační historie se ale z jeho objetí vymanil a holení poslal míč za záda Steijnena. Pro útočníka Monaka to byla 48. reprezentační trefa.

On-line fotbalová reprezentace na Sport.cz:
Příprava: Belgie - Česko

Belgičané se v kvalifikaci ME 2008 trápí, jsou v skupině A až na čtvrté příčce za Finskem, Srbskem a Polskem. A fanoušci týmu vůbec nevěří. Stačilo několik nepřesných přihrávek a poloprázdným stadiónem krále Boudewijna zněl první nespokojený pískot. Potěšit domácí příznivce mohl v 10. minutě Hoefkens, šanci mu rychlým vyběhnutím zmařil brankář Petr Čech.

Oraniště brzdilo technickou hru

Aktivní byl ve středu pole kapitán Rosický, ale na hrbolatém terénu neměla technická hra šanci na úspěch. Belgičané navíc těžko hledali cestu dobře postavenou českou obranou. Po půlhodině měli hosté další šanci, střelu Ujfalušiho z pravé strany vyrazil brankář Stijnen na roh. Za okamžik mohl přidat druhý gól Koller, kterému pěkně vrátil přetažený centr Jankulovského Sionko. Hrozili ale i domácí. Jiránek ve 40. minutě pozičně nepokryl centr z pravé strany a Čech musel dalším parádním zákrokem zasahovat proti střele Luigiho Pieroniho.

Kapitán Belgie Van Buyten slavil ve středu 29. narozeniny, příliš důvodů k radosti ale neměl. Na konci první půle jej při napadání obral o míč Polák a vybojoval prostor ke střele pro Baroše. Útočník Lyonu ale místo zakončení jen rozehrál na spoluhráče. To se nelíbilo kouči Brücknerovi, který zmařenou příležitost ohodnotil jen rozhozením rukou.

Pudil zažil reprezentační debut

Po přestávce trenér Brückner podle předpokladů stáhl Rosického a Rozehnala, do hry přišel nováček Daniel Pudil. Hra českého týmu byla odlišná od listopadové přípravy s Dánskem. Svěřenci Karla Brücknera dobrou poziční hrou až na několik výjimek nepustili soupeře do šance, co prošlo, jistil Čech.

Český tým měl nadále navrch a v 74. minutě znovu udeřil po spolupráci střídajících hráčů. Matějovský posunul na Marka Kuliče a zimní sparťanská posila s přehledem překonala střídajícího brankáře Vandenbusscheho. Marnost domácích podtrhl v 85. minutě Vanden Borre, který stáhl unikajícího Kuliče a byl vyloučený.

První zápas roku 2007 české reprezentaci vyšel. Po zkušeném výkonu vyhrála v Belgii 2:0 a potvrdila, že je na klíčové březnové utkání kvalifikace ME 2008 proti Německu připravena.

Belgie - Česká republika 0:2 (0:1)
Branka: 6. Koller, 74. Kulič. Rozhodčí: Ganat - Szymanik, Sadczuk (všichni Pol.). ŽK: Daerden - Kováč. ČK: 85. Vanden Borre. Diváci: 12 000.
Belgie: Stijnen (68. Vandenbussche) - Hoefkens (46. Vanden Borre), Van Buyten, Vermalen (35. Simons), Van der Heyden (46. Van Damme) - Mudingayi, Fellaini - Martens (73. Vandenbergh), Defour, Daerden - Pieroni (62. Dembele). Trenér: Vandereycken.
Česká republika: P. Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal (46. Kováč), Jankulovski - Sionko (46. Plašil), Rosický (46. Pudil), Galásek (68. Matějovský), Polák - Koller (87. Lafata), Baroš (56. Kulič). Trenér: Brückner.