Rubriky:

Reprezentace

Sobotní noční průšvih byl důsledkem neprofesionality

30. března 2007 09:06 - PRAHA

Ještě nikdy v historii český fotbal nezažil takovou ostudu, s jakou se potýká v posledních dnech. Milované idoly propadly na trávníku i mimo něj. Noční aféra ze soboty na neděli po trapném výkonu proti Německu obnažila to, o čem se šeptalo, ale nikdo ze zodpovědných činovníků situaci neřešil. Jen se provalila hráz neprofesionálních řešení záležitostí kolem národního týmu.

Mužstvo fungovalo na trávníku, a co dělali hráči ve svém volnu, byla jejich věc. Jenže ona to tak úplně jejich věc není. Pokud si někdo v oficiálním oblečení se státními symboly a při oficiální akci pozve na hotel lehká děvčata, není to jeho soukromou záležitostí.

S rolí reprezentanta jsou spojeny i jisté povinnosti týkající se chování. A ty byly porušeny. Pokud bylo někdy výrazně poškozeno dobré jméno českého fotbalu, tak právě touto aférou.

Situace kolem fotbalové reprezentace však k průšvihu mimo trávník spěla už delší čas. Že se všechno sešlo po trapném výkonu s Německem, bylo spíše souhrou pro český fotbal nešťastných náhod. Ale o tom, že výsledky mužstva mnohdy zakrývala některá nestandardní a neprofesionální řešení záležitostí kolem reprezentace, svědčí spousta faktorů. Všimněme si alespoň některých, které se také vzájemně prolínají.

1 - PŘÍLIŠ BENEVOLENTNÍ VEDENÍ.

Pomineme-li morální aspekt sobotní noci, pak tu je několik věcí, které by se neměly stát. Především jsou nepřípustné takovéto akce pod hlavičkou reprezentace. Nejde o pivo a jeho množství, na nedělním tréninku nikdo z hráčů nebyl opilý. Nechat si vozit na hotel při oficiální akci prostitutky, to je ale silná káva. Jak se ukazuje, nebylo to nic nového, jen to zrovna prasklo.

Vedení reprezentace a svazu ve snaze nenaštvat hvězdy toleruje téměř vše. Nemá sílu ani páky na stanovení pevného řádu a kontroly jeho dodržování a už vůbec ne na to, aby za porušení už tak benevolentních regulí někoho skutečně potrestalo. Směšný trest - jeden milión korun na tým -byl podle prémiového řádu v podstatě splacen výhrou nad Kyprem. Za vítězství v kvalifikačním utkání mají hráči sto tisíc korun.

Košťál a spol. jsou pod tvrdou palbou kritiky a ještě aby kvůli tomu, že chtějí někoho potrestat, nepřijela některá z opor na příští zápas... To by nemuseli ustát. Jenže právě od této benevolence či slabosti se odvíjejí další problémy.

2 - CHATRNÝ ŘÁD.

Ve smlouvách hráčů jsou sice dána pravidla, ale ta jsou dost chatrná, a hlavně nedodržovaná. Například hráči mají po utkání večeři a po ní večerku. Tu porušili v sobotu skutečně všichni. Nejen na pokoji 433, ale i opuštěním hotelu nebo posezením s blízkými a přáteli v hotelových prostorách. Možná by bezprostředně po zápase bylo rozumnější dát hráčům po večeři volno do snídaně. Na ni a na trénink by museli přijít, schopní ho absolvovat. Jsou to profesionálové...

Pravdu měl „advokát“ Petr Čech, když řekl, že se provinil celý tým. A pokud mají hráči potřebu se odreagovat „nestandardním způsobem“, neměli by tak činit takříkajíc se státním znakem na prsou.

Nebuďme prudérními moralisty, podívejme se na to, co předvádějí naši političtí představitelé, a řekněme si: Kdo jsi bez viny, hoď kamenem, nebo při ohnutí pro něj zkameň... Možná by se naskytl velmi zajímavý pohled. Tím však rozhodně nelze říct, že je možné schvalovat to, co udělali hráči. Tento způsob slavení narozenin je především věcí jejich svědomí.

Kolik jich na onom pokoji v inkriminovanou dobu bylo? Postupně vychází najevo, že víc než těch pět, kteří byli identifikovatelní z fotografií bulvárního Šípu. Ti měli jen smůlu.

3 - ANI HVĚZDY NEMOHOU VŠECHNO.

Hráči by si měli uvědomit, že jsou ostře sledovaní. Někdy jako idoly, jindy ze závisti. Pro fanoušky jsou těmi, kdo jim dává, nebo by měl dávat, radost. Pro mladé fotbalisty jsou vzory a to, co se stalo v sobotu v noci, ale i předtím a potom na trávníku, nebyly zrovna příklady hodné následování.

Tohle by si měli hráči sami uvědomovat. Při reprezentačních akcích by jim měl tento fakt někdo občas připomenout, když na to pozapomenou. Samozřejmě že jsou především lidmi, ale lidmi pod ostrým drobnohledem veřejnosti.

4 - NESCHOPNOST SPOLUPRACOVAT S MÉDII.

Svaz už léta, zejména co se týká reprezentačních akcí, není schopen nastavit adekvátní pravidla pro spolupráci s médii, která by sám dodržoval. Média chtějí především informovat. Narážejí však na malou chuť části reprezentantů hovořit. Pokud sami nechtějí, nikdo je nedonutí. V zahraničí se s tím nesetkáte. Však také čeští reprezentanti mnohem víc a ochotněji hovoří s novináři ze zemí, v nichž hrají, protože tamní média by k nim byla mnohem tvrdší než česká.

I tohle by jim měl vysvětlit někdo z vedení reprezentace. Ale jak, když její šéf ani trenér necítí potřebu po sobotním průšvihu sami před novináře předstoupit a obětují hráče. Slovo krizový management, který by připravil věrohodné vysvětlení, to je pro vedení českého fotbalu neznámý pojem.

A tak hráči, kteří plně nedocení váhu svých slov - za řečnění také nejsou placení - neunesou v tu chvíli odpovědnost. Nedokážou se chlapsky přiznat ani věrohodně vymluvit a ostudně lžou celému národu.
A jsou tu ještě další drobnosti. Tiskovku s trenérem Němců tlumočí český fyzioterapeut, trenéra Kypřanů nikdo... A k tomu ostuda mezinárodních rozměrů - Helena Vondráčková vynechá část německé hymny. Proč nebyl vybrán někdo s lepší pamětí...

Neprofesionalita, o níž už byla řeč, panuje především za některými dveřmi strahovského svazového sekretariátu. Pak se nelze divit, že někteří sponzoři českého fotbalu, v čele s Plzeňským Prazdrojem, zvažují další setrvání, když svaz není schopen ohlídat čistotu svého ani jejich jména.

5 - BRÜCKNER, ANO ČI NE?

Měl by trenér Karel Brückner odstoupit? V důsledku noční aféry ne, je to trenér, a ne hlídací pes. Navíc hráči ponížili i jeho. Za dané situace by musel skutečně vyhodit všechny. Ovšem odpovědný je za hru a ta byla v obou utkáních špatná. Jeho taktika je už vyčpělá. V tuto chvíli by asi nebylo vhodné, aby hned odešel.

Kdo by během dubna či května přišel? Hašek má práci stejně jako ostatní, muselo by se i pečlivě zvážit, kdo je schopen tým ukočírovat. V podstatě volný je jen Chovanec. V případě neúspěchu ve Walesu je však třeba toto téma hned nastolit. Tam se ukáže, zda šlo o výpadek nebo trvalý jev.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace