Rubriky:

Reprezentace

Kapitán Giggs zakončí proti Česku reprezentační kariéru

30. května 2007 16:03 - CARDIFF/PRAHA

Kapitán fotbalistů Walesu Ryan Giggs se rozhodl ve třiatřiceti letech ukončit bohatou reprezentační kariéru. S národním dresem se ofenzivní záložník Manchesteru United rozloučí v sobotním utkání kvalifikace o postup na evropský šampionát 2008 proti České republice v Cardiffu. Třiatřicetiletá hvězda Manchesteru United své rozhodnutí oznámila na tiskové konferenci.

"Hrát za Wales a posléze nastupovat s kapitánskou páskou pro mě byla vždycky čest. Nyní ale nastal pravý čas se s národním týmem rozloučit. Věřte, že to vůbec nebylo lehké rozhodnutí," řekl držitel devíti titulů v Premier League. K rozhodnutí ukončit reprezentační kariéru přiměla Giggse podle britských médií především březnová porážku 0:1 v Irsku, po níž Wales ztratil reálnou šanci kvalifikovat se poprvé od roku 1958 na velký mezinárodní turnaj.

"Vždycky chcete hrát proti nejlepším fotbalistům a mně se to nepovedlo. Ale mám za sebou skvělou kariéru a rozhodně kvůli tomu nebudu brečet," prohlásil třiatřicetiletý fotbalista. Giggs patří k největším fotbalovým ikonám ve Walesu. V reprezentaci působí od října 1991, kdy se v 17 letech a 321 dnech stal nejmladším hráčem, který oblékl národní dres.

Postupem času se stal hlavním vůdcem týmu a od roku 2004 nosil kapitánskou pásku. Sobotní utkání pro něj bude v barvách Walesu již čtyřiašedesátým zápasem, dosud nastřílel 12 branek. "Myslím, že reprezentace, Manchester i já budeme takhle spokojeni. Já si odpočinu, což se bude hodit United. Národní tým mě určitě nebude tolik postrádat, protože v poslední době se mi v něm vůbec nedařilo," uvedl záložník.

Ferguson ho nepustil do přípravy reprezentace devět let

Giggsův vztah k reprezentaci ovšem nebyl vždy ideální. Dlouho podléhal tlaku svého trenéra v Manchesteru Alexe Fergusona, který mu nechtěl povolovat start v mezinárodních přípravných utkáních. Poprvé se v přátelském duelu za Wales objevil až devět let po svém reprezentačním debutu, venku dokonce nastoupil pouze k jediné přípravě, loni v Londýně proti Brazílii.

"Jak se postaví k loučení, ukáže až zápas. Ale podívejte se, jak se loučil Karel (Poborský) proti Slavii. To samé by se teď mohlo stát Giggsovi," připomněl Radoslav Kováč pondělní ligovou derniéru Poborského v dresu Českých Budějovic, která skončila porážkou 1:2.

Rosický: Pěkně se na něj kouká

Čeští fotbalisté si pamatují Giggsův výborný výkon z podzimního kvalifikačního utkání v Teplicích (2:1), a proto se na něj před odvetou v Cardiffu zaměřují. "Vyniká skvělým vedením míče, pěkně se na něj kouká. Je to typický vůdčí typ," prohlásil na Giggsovu adresu jeho kapitánský protějšek Tomáš Rosický.

Většina českých reprezentantů ovšem nevidí v jeho derniéře velkou nevýhodu. "Je to každopádně světový formát hráče. Záleží jen na něm, jak se ke svému poslednímu utkání postaví," uvažoval bek David Rozehnal.

Právě on by mohl ve stoperské dvojici s Kováčem narušovat Giggsovu spolupráci s rychlonohým Craigem Bellamym. Bek Spartaku Moskva má prý Giggse přečteného. "Když jsme hráli první zápas proti Walesu, nastoupil jsem na 15 minut, takže jsem to mohl dobře sledovat z lávky. Giggs šikovně prostrkává balony Bellamymu," všiml si Kováč.

ČTK

Zrušit