Irové nám často nepříjemně zatopili

Zápasy s Iry měly vždy příchuť dramatických a hodně tvrdých fotbalových bitev. Zejména jednalo-li se o kvalifikační duely světových nebo evropských šampionátů. Mezi tou probíhající kvalifikací na EURO 2008 a poslední, kterou hrála ještě československá reprezentace o postup na MS 1970, uplynulo dlouhých 27 let. V mezidobí jsme však s Iry odehráli několik přípravných utkání.

Česká nebo československá reprezentace s Irskem sehrála dosud 18 utkání (10 - 2 - 6 - 40:22). Vůbec poprvé se oba týmy střetly v květnu roku 1938 na Letné a rozešly se smírně 2:2. Pak už byla v roce 1959 kvalifikace o postup na první ME, které v následujícím roce, ještě jako Pohár národů, hostila Francie a Čechoslováci skončili třetí.

Polovina vzájemných duelů byla kvalifikačních. V roce 1961 v boji o účast na MS 1962 parta kolem Masopusta a Kvašňáka nastřílela soupeři sedm branek.

Zvláštní význam má přípravné utkání z února 2000 pro kapitána reprezentace Rosického, který v 83. minutě střídal Nedvěda, aby odehrál prvních sedm minut za národní tým. Koller tehdy dal dvě branky, ale Češi prohráli 2:3.

Poslední vzájemný duel má datum 11. 10. 2006. Hrálo se v Dublinu, zápas skončil 1:1 a byla to první bodová ztráta českého týmu v probíhající kvalifikaci ME. V 62. minutě se trefil domácí Kilbane, ale Koller za dvě minuty vyrovnal.

18.2006venku 1:1 KME
Pozn.: Za pořadovým číslem zápasu je letopočet, kde se zápas hrál, výsledek a zda šlo o přípravný zápas (P), kvalifikaci ME (KME), kvalifikaci MS (KMS) nebo turnaj (T).