Rubriky:

Reprezentace

Fotbalová jednadvacítka putovala do Záporoží osm hodin

19. listopadu 2007 21:06 - ZÁPOROŽÍ

Náročné putování za plněním možná ještě složitější mise. Tak se dá nazvat přesun fotbalové reprezentace do 21 let z Prahy do ukrajinského Záporoží, kde "lvíčata" ve středu sehrají možná klíčový zápas evropské kvalifikace. Mladí reprezentanti strávili v pondělí na cestě přes osm hodin.

Když mladí fotbaloví reprezentanti dorazili konečně na místo, brali celou anabázi spíš s humorem. Největším zážitkem pro ně byl přesun malým vrtulovým letadlem z Kyjeva do Záporoží.

"Cestování bylo docela náročné, ale když se jede na Východ, tak to nikdy není úplně hladké a musí se s tím počítat. To je už stará zkušenost. Ale vypořádáme se s tím, nesmíme se na to dívat negativně," řekl ČTK trenér Vítězslav Lavička chvíli předtím, než se jeho svěřenci ubytovali v jedenáctipatrovém záporožském hotelu Intertourist.

To už se čas chýlil k osmé hodině večerní místního času a výprava měla zdlouhavé putování zdárně za sebou. Fotbalisté se v Praze-Ruzyni sešli už v půl jedenácté, v poledne se jejich letadlo odlepilo z české půdy a po dvou hodinách dosedlo v Kyjevě.

V ukrajinské metropoli pak stejně dlouhou dobu čekali na další spojení do osmisettisícového Záporoží, které je od Kyjeva vzdáleno asi 500 kilometrů na jihovýchod. Největší pozdvižení nastalo mezi fotbalisty ve chvíli, když autobus mužstvo převezl k čekajícímu vrtulovému letadlu, které bylo připraveno speciálně pro český tým.

Letadlo zvedlo mladým reprezentantům náladu 

Někteří hráči se z legrace před nástupem do stroje pokřižovali a o zábavu měli během dalšího hodinového přesunu postaráno. "Když jsem to letadlo uviděl poprvé, tak jsem se trochu bál, ale nakonec to bylo úplně v pohodě," líčil s úsměvem obránce Michal Švec. Podobně mluvil i kapitán Martin Fillo: "Myslel jsem, že to bude divočejší. Vadilo mi snad jedině to, že jsem na cestě nějak nemohl zabrat a usnout. Ale do zápasu jsou dva dny, srovnáme se s tím," prohlásil Fillo.

Mladíci se těšili na to, až si večer na hotelových pokojích po náročném dni odpočinou, nejčastějším doplňkem při relaxaci je sledování filmů nebo hry na playstationu. Po společné večeři se ale ještě tým sešel na taktické poradě, kde trenéři Lavička s asistentem Miroslavem Soukupem svým svěřencům s pomocí videa ve stručnosti představili tým Ukrajiny, středečního soka.

Češi jsou ve skupině druzí právě za Ukrajinou, na svého konkurenta ztrácejí bod, ale mají zápas k dobru. Třetí Turecko má na lídra dvoubodové manko, ale o dvě odehraná utkání méně. Do baráže o ME postoupí vítězové deseti kvalifikačních skupin a čtyři týmy z druhých míst s nejlepší bilancí.

Lavička věří v uzdravení Pekharta 

"Ukrajinou se zabýváme úplně poprvé, v neděli jsme si totiž ještě hodnotili a rozebírali sobotní zápas s Tureckem. Ode dneška ale už všechno směřuje k dalšímu utkání," konstatoval Lavička, který věří, že bude moci počítat i s útočníkem Tomášem Pekhartem.

Ten sobotní duel s Turky nedohrál, v poločase musel po úderu míčem otřesený střídat. Vyšetření v nemocnici nepotvrdila možné komplikace, ale Pekhart se prý ještě necítí úplně nejlépe. "Pořád mě hlava trochu bolí, když s ní pootočím. Uvidíme, jak se to vyvine do středy, snad se to zlepší," řekl útočník Tottenhamu Hotspur, s pěti brankami nejlepší střelec českého týmu v kvalifikaci.

ČTK