Rubriky:

Reprezentace

Gebre Selassie si místo vysoké školy plní fotbalové sny

20. listopadu 2007 15:57 - ZÁPOROŽÍ

Když se loni na podzim Theodor Gebre Selassie zamýšlel nad svojí další budoucností, chystal se dát přednost studiu na vysoké škole před fotbalem, protože v třetiligovém béčku Jihlavy velkou perspektivu už nespatřoval. Uplynul rok a všechno je jinak: z fotbalisty s etiopskými kořeny je stálý člen reprezentace do jednadvaceti let a po zářijovém přestupu se hlavně začíná čím dál víc prosazovat v pražské Slavii.

"Je to takový podzim snů. Jen mě trošku mrzí, že si nemůžu zahrát Ligu mistrů," usmíval se první český fotbalový reprezentant tmavé pleti v historii, který z Vysočiny do pražského klubu zamířil až po uzávěrce přestupů pro elitní evropskou klubovou soutěž. "Když jsem do Slavie šel, tak jsem si říkal, že mi to vadit nebude. Ale pak vidím zápasy proti Arsenalu a pak to zamrzí, že se mě netýkají," líčil talentovaný fotbalista.

Gebre Selassiemu jinak na tváři téměř bez ustání září úsměv, zažívá báječné časy. A sám je prý překvapený z toho, jaký směr a obrátky jeho kariéra za poslední měsíce nebrala. "Vždycky jsem si něco takového přál, ale nečekal jsem to. Loni jsem si vážně myslel, že se budu spíš věnovat vysoké škole," líčil v rozhovoru s ČTK Gebre Selassie v Záporoží, kde se s jednadvacítkou od pondělí chystá na důležitý středeční duel evropské kvalifikace s Ukrajinou. Možnost vrátit se do školních lavic ale úplně nezavrhl. "Až se adaptuju v Praze, tak bych rád zkusil studium jazyků," naznačil Gebre Selassie.

Jeden z největších objevů českého fotbalu posledních měsíců ještě před rokem dokázal skloubit fotbal se studiem oboru ochrana obyvatelstva na olomoucké fakultě tělesné kultury. Výhledově plánoval, že se naplno bude věnovat škole. Ale během zimní přípravy se všechno změnilo, od tehdejšího jihlavského kouče Milana Bokši dostal pozvánku na zimní přípravu a nováček oslnil: na jaře už nechyběl v žádném ze zápasů druholigové Vysočiny.

"Theo" si pořád věří a na tréninku dře

"V zimě se to všechno zlomilo. Na jaře jsem už tušil, že se to všechno obrací k lepšímu. Člověk si hlavně musí pořád věřit a dřít na tréninku, být pořád připravený na šanci a pak jí už nepustit," popisoval Gebre Selassie, kterému spoluhráči a trenéři neřeknou jinak než Theo. "Začátky sice jsou všude těžké, ale mezi lepšími spoluhráči roste i jde nahoru i výkon jednotlivce," uvažoval Gebre Selassie.

V Jihlavě zaujal i svojí velkou univerzalitou, zvládne všechny posty v obraně, neztratí se ani na kraji či ve středu záložní formace. "Ale ve středu zálohy se cítím asi nejlépe. Ale třeba ve Slavii je taková konkurence, že rád nastoupím všude, kam mi trenér ukáže," zdůraznil odchovanec Velkého Meziříčí, kterého k fotbalu přivedl jeho etiopský otec. "Snad jsem ale panu Jarolímovi ukázal, že se mnou může počítat," podotkla nová slávistická akvizice.

Přechod z Jihlavy do hlavního města nebyl lehký

Ve Slavii se Gebre Selassie zabydlel rychle, připouští ale, že přechod z klidné Vysočiny do Prahy s ním na chvíli zamával. "Byla to velká změna, ale když jsem z hotelu odešel do svého bytu a získal nějaké zázemí, tak se všechno otočilo k lepšímu," pochvaloval si Gebre Selassie.

Na trávníku se rozkoukal rychleji, v posledních ligových zápasech se objevuje i v základní sestavě. A ve Slavii má velké plány. "Vedeme ligu a koho by nelákalo být po takové době u zisku titulu. A navíc bych se za rok třeba dočkal i té Ligy mistrů," usmíval se Gebre Selassie.

ČTK

Časová osa: Reprezentace