Rubriky:

Reprezentace

Herning: Veletržní městečko se sportovním zázemím

26. března 2008 15:11 - HERNING

Jubilejní sedmdesáté utkání pod trenérem Karelm Brücknerem čeká ve středu české fotbalisty. Poslední duel před květnovým odjezdem na soustředění v rakouských Korutanech nebude bojem proti jednomu ze špičkových evropských celků. Národní tým přivítá moderní stadiónek pro dvanáct tisíc diváků v Herningu. Dánsko je v žebříčku FIFA na 33. místě.

V Herningu, čtyřicetitisícovém městečku v severozápadním části Jutského poloostrova, se daří sportům. Fotbalový FC Midtjylland patří k předním dánským klubům, aktuálně je třetí s osmibodovou ztrátou na vedoucí Aalborg. Brankářskou jedničkou týmu je ex-ostravský Martin Raška, obranu diriguje další bývalý hráč Baníku Maroš Klimpl.

Klub vznikl v roce 1999 sloučením dvou celků (Ikast FS a Herning Fremad) a aby se příznivci ani jednoho týmu necítili poškozeni, nově vzniklý oddíl byl pojmenován FC Midtjylland (v překladu Centrální Jutsko). Největším úspěchem je druhé místo v minulé sezóně.

Herning dominuje domácí hokejové lize

Daří se i hokeji, místní klub dokonce nejvyšší dánskou soutěž třináctkrát vyhrál. Ještě v uplynulé mistrovské sezóně zde hráli bek Roman Čech a ex-litvínovský útočník Vladimír Machulda. Sedmatřicetiletý rodák z Mostu před návratem do extraligového Litvínova získal v 11 zápasech 14 bodů. Z Herningu pochází první Dán, který si vyzkoušel zámořskou NHL - Frans Nielsen.

Sportovní ráz města potvrzuje jméno vítěze cyklistické Tour de France z roku 1996 Bjärna Riiseho, který v Herningu vyrůstal a stále žije.

V úterý poklidné městečko zaskočil vytrvalý a hustý sníh, na ulicích se pohybovalo minimum osob. Ti nejmladší si přijdou na své v zábavném Legolandu, který je v nedalekém Billundu. Ve městě je také největší veletržní areál ve Skandinávii. Už ve středu večer ale bude největší místní atrakcí zápas národního celku, který hostí české fotbalisty.

Tomáš Fliegl (Herning), Sport.cz

Zrušit