Rubriky:

Reprezentace

Problémy před EURO: marodi a muška

17. dubna 2008 08:28 - PRAHA

Fotbalové EURO se blíží mílovými kroky, ale problémů kolem české reprezentace je stále dost. Rosického účast si nikdo netroufne odhadnout, Jankulovski má naordinovanou speciální rehabilitaci kolena, Kováč už běhá a nabírá fyzičku, Čech potvrdil, že mu měsíc absence na formě nic neubral.

Trenéru Karlu Brücknerovi, který se zdárně zotavuje po operaci v oblasti krční páteře, ale vrásek neubývá. Elitní kanonýr Jan Koller v Norimberku vysedává na lavičce. Nedaří se mu plnit to, proč ho německý klub, bojující o záchranu v bundeslize, angažoval. Nedává branky. Milan Baroš jde sice herně nahoru, ale góly také nestřílí a nemá ani jisté místo v základu Portsmouthu. Martin Fenin ve Frankfurtu hraje, ale také se netrefuje.

Nějaký gól sem tam dá Stanislav Vlček v Anderlechtu, zatímco Marek Kulič se ve Spartě včera v poháru trefil po hodně dlouhé době. Nabízí se otázka, zda reprezentační útočníci šetří střelivo na mistrovství Evropy nebo jim totálně zvlhl prach. Možná by nebylo na škodu rozhlédnout se třeba v domácí nejvyšší soutěži. V té střelecky přímo září Václav Svěrkoš. Při nejistotě kolem zranění Tomáše Rosického, klíčového muže středové řady, je na čase hledat možnou náhradní variantu. Marek Matějovský v Readingu střídá lepší zápasy s horšími a nehraje pravidelně. Jiný režisér hry na obzoru není.

Stále častěji je proto skloňováno jméno Pavla Nedvěda, ale podle informací Práva mu trenér Brückner ani manažer reprezentace Vlastimil Košťál zatím nevolali.

S Nedvědem váhají

Fotbaloví fanoušci si přitom kladou logickou otázku: Proč by měl být Nedvěd kontaktován jen v případě, že by nemohl jet Rosický? Vždyť vedle sebe odehráli spoustu vynikajících zápasů. Pokud by byl Nedvěd osloven a rozhodl se na EURO hrát, pak by byl vzhledem k aktuální dobré formě platný v každém případě. Na šampionát by měl jet co nejsilnější tým bez ohledu na to, kolik kdo odehrál zápasů v kvalifikaci. Před mistrovstvím světa 1990 Ivo Knoflíček a Luboš Kubík také neodehráli ani minutu a patřili v Itálii k oporám.

Když k výčtu zraněných přidáme na lavičce Lazia sedícího Davida Rozehnala, pak ze základních kamenů reprezentace zbývají jen v solidní formě hrající Tomáš Ujfaluši, Libor Sionko, Jaroslav Plašil a Tomáš Galásek. Dobré výkony podávají také Zdeněk Pospěch a Jan Polák. V této nelehké situaci už nezbývá než doufat, že se nikdo další nezraní, marodi se uzdraví a opět zafunguje Brücknerovo kouzlo na závěrečném soustředění.

Karel Felt, Právo

Zrušit