Rubriky:

Reprezentace

Houllier? To bych pochyboval, podivoval se Šmicer

27. června 2008 14:33 - PRAHA

Pět let pod ním hrál, neboť Gérard Houllier si ho v Lens vyhlédl a nakonec do Liverpoolu přivedl, takže legionář ve službách pražské Slavie Vladimír Šmicer zná věhlasného francouzského kouče, o němž se pár hodin spekulovalo v souvislosti s českou fotbalovou reprezentací, dokonale. „Nesmírně náročný kouč s obrovskými zkušenostmi a přehledem v evropském fotbale. A také velký pedant,“ charakterizoval Vladimír Šmicer v rozhovoru pro Sport.cz trenérskou veličinu, ale hned zapochyboval, že by si jeho angažování mohl náš fotbal dovolit.

Základní charakteristiku už jste vyřkl, ale jak vy osobně na Houlliera vzpomínáte?

Jen v tom nejlepším, protože pravdou skutečně je, že on si mě ve francouzském Lens vybral a do Liverpoolu přivedl, takže i proto jsem to u něho měl trochu snazší. Vycházel jsem s ním perfektně a prožil pod ním pět let. Zpočátku báječných, neboť v roce 2001 jsme vyhráli Anglický pohár, Pohár UEFA a Superpohár UEFA, v závěru už horších, neboť se nám už tolik nedařilo.

Na jeho adresu zaznívají samé superlativy. Má on vůbec nějaké nedostatky a mouchy?

Ale samozřejmě že je jako každý člověk má, jenže jeho trenérské i lidské kvality vysoce převažují. Už to, že vedl Liverpool a poté i francouzskou reprezentaci je důkazem, o jak mimořádného kouče se jedná. Angažovat takového trenéra pro českou reprezentaci by bylo určitě ternem, i když pochybuji, že by to náš fotbal utáhnul.

Proč ty pochybnosti? To má tak vysoké finanční nároky?

Je trenérskou extratřídou, profesionálem každým coulem, který se určitě sám nenabízí. Ale jen o něho nejde. Určitě by si přivedl svého asistenta a zřejmě i další lidi do realizačního týmu, měl by vysoké nároky na všechno, co s reprezentací souvisí. Od pravidelného sledování hráčů po celé Evropě až po práci svazu. Vedl velký klub kalibru Liverpoolu i francouzskou reprezentaci a je na to zvyklý, takže o jeho angažování jsem pochyboval hned, jak se spekulace objevily.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace