Reprezentace

Strůjci vítězství proti Anglii: Využili jsme slabiny gólmana

15. července 2008 07:08 - PRAHA

I když si česká fotbalová devatenáctka poradila v úvodním duelu domácího ME v Jablonci s Anglií 2:0, byla z domácích hráčů cítit pokora a odhodlání uspět i proti zbylým mužstvům na turnaji. Trenérovi Jakubovi Dovalilovi však udělaly vrásky na čele dvě vyloučení, které nepamatuje, co mladou reprezentaci vede. „Každá červená karta je zbytečná. U Heidenreicha to bylo po druhé žluté, u Brunclíka se jedná o hrubou nedisciplinovanost,“ nebral si servítky po vyhraném zápase.

První půle utkání přinesla opatrný fotbal s mírně větší aktivitou na české straně. O jeden z mála světlých momentů první pětačtyřicetiminutovky se postaral útočník Slavie Tomáš Necid, jenž svou hlavičkou nechal vyniknout anglického gólmana Davida Buttona. Ten se v první části jinak prezentoval nejistým působením, když se mu míč ve snaze o zklidnění hry dvakrát zapletl pod kopačkou.

Referát z utkání Česko - Anglie najdete zde.
Svůj špatný den korunoval gólman Tottenhamu Hotspur nesprávnou komunikací se svým stoperem, čehož devět minut po změně stran dokázal využít Necid ke skórování první branky utkání. Hned v 58. minutě dobře pozičně postavený slávista zvýšil na konečných 2:0. „Utkání jsme zvládli. Myslím si, že se u soupeře trochu promítl fakt, že jim chyběl kapitán, který jinak hraje na postu stopera. O slabinách gólmana jsme věděli a jsme rádi, že se nám podařilo po důsledném presinku skórovat,“ odkrýval novinářům Dovalil předzápasové taktické pokyny.

Slávisticko-sparťanká spolupráce, Necid - Zeman

„Byl to běhavý a těžký zápas. Angličané potvrdili kvalitu,“ uznal sílu soupeře po utkání sparťan Martin Zeman, jenž v pondělním zápase operoval na levé straně hřiště. „Bylo dobré, že se s Necidem známe, na trávníku jsme si vyhověli,“ prozradil slávisticko-sparťanskou spolupráci v ofenzivní činnosti Zeman, jenž Necidovi na obě branky přihrával.

Mimo střelce dvou branek Necida o sobě dali vědět také obránci Brunclík s Heidenreichem. Oba byli za fauly potrestáni žlutou kartou již v prvním poločase, v tom druhém poté Heidenreich fauloval podruhé a byl v 73. minutě vyloučen. O devět minut později potom zbytečně Brunclík po odpískání zakopl míč a byl také vyloučen. „Do dalšího utkání máme variantu s Lecjaksem na levého beka a Štěpánka na pozici stopera,“ věděl již chvíli po konci zápasu domácí kouč, jak nahradí pozice distancovaných hráčů.

Příjemným překvapením úvodního duelu šampionátu byli na stadiónu U Nisy diváci, kterých domácí tým přišlo povzbudit přes šest tisíc. „Určitě nás diváci překvapili v příjemném světle. Museli ocenit, že naši hráči utkání odjezdili,“ byl vděčný za kvalitní atmosféru Dovalil. „ Šest tisíc fanoušků je skvělý počet. Je pravda, že já jsem na to celkem zvyklý,“ doplnil trenéra záložník Jan Morávek, kterého v minulé sezóně v obdobném počtu sledovali diváci V Dolíčku za Bohemians 1905.