Rubriky:

Reprezentace

Živě

Reprezentanti vesměs vítají, že novým trenérem bude nejspíš Čech

15. července 2008 18:02 - PRAHA

Za logický krok svazového vedení považují čeští fotbaloví reprezentanti fakt, že se nedohodlo s německým koučem Klausem Toppmöllerem, který byl jedním z kandidátů na post trenéra národního týmu po Karlu Brücknerovi. Hráči by si zahraničního kouče dokázali na lavičce představit, ale lepší volbou je podle nich určitě Čech. O novém trenérovi se se rozhodne zřejmě mezi generálním sportovním manažerem Sparty Jozefem Chovancem a teplickým koučem Petrem Radou.

Záložníkovi Liboru Sionkovi by kouč z ciziny nevadil, ovšem více se přiklání k českému trenérovi. "Naše prostředí podle mě není momentálně připraveno na angažování zahraničního trenéra a to především po finanční stránce. Neříkám, že dnešní informaci vítám, ale myslím, že pro svaz je to schůdnější cesta," řekl v úterý středopolař FC Kodaň.

Osobně chápe důvody, proč se nakonec svaz nedokázal s Toppmöllerem dohodnout. Jen stěží si dovede představit, že by německý kouč nebydlel v Česku a jen dojížděl. "Já být v pozici svazu, tak taky chci, aby žil v republice a měl možnost sledovat hráče zblízka. Neumím si představit, že by seděl v Německu a sledoval ligu ze záznamu na videu. Každý týden by navíc musel cestovat na zápasy a to by bylo možná ještě dražší, než kdyby tady bydlel. To je jeden z důvodů, proč považuji krok svazu za logický," uvažoval nejlepší český hráč na nedávném Euru.

Se Sionkem souhlasil i útočník Stanislav Vlček. "Samozřejmě by to chtělo, aby tu trenér bydlel a byl s hráči v blízkém kontaktu," mínil kanonýr Anderlechtu Brusel.

Zahraniční trenér by nebyl to pravé ořechové

Český kouč je podle něj jasně lepší volbou. "Určitě má k českému fotbalu blíž než zahraniční, ví, o co jde. V Rusku se angažování zahraničního trenéra vyplatilo a klape jim to, ale nejsem si jistý, zda by to klapalo i u nás. Zahraniční trenér by asi nebyl to pravé ořechové," uvedl Vlček.

Záložník Marek Matějovský by si dovedl představit obě varianty. "Podle mě až tolik nezáleží, zda by to byl český nebo zahraniční trenér. Hlavně aby byl úspěšný. A to, že by zahraniční kouč žil v Čechách, ještě samo o sobě nezaručuje úspěch," podotkl.

Angažování trenéra z ciziny by se nebránil ani středopolař David Jarolím, který Toppmöllera pamatuje ze společného působení v Hamburku. "Já jsem s ním vycházel velice dobře. Chtěl hrát hodně dopředu, když mužstvo převzal, začalo se nám dařit. Potom další sezónu musel brzy odejít," zavzpomínal Jarolím. "Záleželo by na tom, jaký trenér ze zahraničí by to byl. V Polsku nebo Rusku to funguje, my asi budeme mít trenéra od nás. Asi na to nejsme tolik šití," konstatoval.

Jde hlavně o zvyk

Jazykovou bariéru reprezentanti nepovažují za překážku. "To je taková drobnost. Dalo by se to s přehledem zvládnout. Buď by se naučil nějaká slovíčka česky, nebo by měl překladatele," řekl Sionko. "Spousta hráčů navíc působí v zahraničí," doplnil Jarolím. Problémem by podle něj nemuselo být, ani kdyby si Toppmöller přivedl vlastní asistenty, což se ovšem svazovému vedení nelíbilo. "Samozřejmě by záleželo, jak by zapadli. Jde hlavně o zvyk," podotkl.

Zda výkonný výbor na svém čtvrtečním zasedání určí jako Brücknerova nástupce Chovance nebo Radu, nechtějí reprezentanti příliš spekulovat. "Nebudu říkat jméno. Oba jsou velmi ambiciózní a mají velkou chuť vítězit. Oba by byli dobrá volba," mínil Vlček. "V médiích se teď píše, že favoritem je pan Chovanec. Docela by mě překvapilo, kdyby to byl někdo jiný. V tomhle období jsou to asi optimální kandidáti," uvedl Sionko.

ČTK

Časová osa: Reprezentace

Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.