Rubriky:

Reprezentace

Brückner bude trénovat rakouskou reprezentaci!

25. července 2008 11:27 - VÍDEŇ/PRAHA

Překvapivý obrat! Zatímco před měsícem trval Karel Brückner na trenérském důchodu, nyní je vše jinak. Rakouský deník Kurier v pátek oznámil, že osmašedesátiletý bývalý kouč české fotbalové reprezentace povede rakouský národní tým. Podle listu by měl být Brückner představen na odpolední tiskové konferenci ve Vídni.

V Rakousku by Brückner měl nahradit Josefa Hickersbergera, který se s týmem rozloučil po domácím šampionátu a podle deníku Krone Zeitung jedná o převzetí reprezentace Ghany. Kromě Brücknera Rakušané údajně jednali s německým koučem Volkerem Finkem, ve hře byla i varianta s rekordmanem v počtu reprezentačních startů v rakouské reprezentaci a Hickersbergerovým asistentem Andreasem Herzogem.

„Panu Brücknerovi gratulujeme, už během Eura ho měli Rakušané mezi možnými nástupci Josefa Hickersbergra. U nás byl podroben kritice, Rakušané ho berou všemi deseti,“ řekl Sport.cz místopředseda svazu Jaroslav Vacek.

Mistrovství Evropy bylo posledním turnajem na lavičce české reprezentace i pro Brücknera, který už v březnu oznámil, že po Euru skončí. Jeho nástupcem se minulý čtvrtek stal Petr Rada. Rakouští i čeští fotbalisté vypadli na ME už v základní skupině.

Premiéra v Itálii 

Zkušený kouč, který u národního celku strávil 6,5 roku, by měl Rakousko dovést na mistrovství světa v roce 2010. V sedmé kvalifikační skupině se Rakušané utkají s Francií, Rumunskem, Srbskem, Litvou a Faerskými ostrovy. Boje o MS zahájí Brückner se svými svěřenci 6. září doma proti Francii.

"Rozhodnutí o Brücknerovi bylo jednomyslné. Měl jednoznačnou podporu ve fotbalovém hnutí. Je to jeden z nejzkušenějších reprezentačních trenérů v Evropě. Nebyl úspěšný jen u seniorské reprezentace, ale dosáhl úspěchů i s mládeží," řekl předseda rakouského svazu Friedrich Stickler.

Při volbě prý nehrálo roli, že je Brückner cizincem. "Při výběru jsme nehleděli na rodný list, ale na zkušenosti a úspěchy. Rozhodli jsme se pro Brücknera, nikoliv proti Andreasi Herzogovi," zmínil se Stickler na závěr o devětatřicetiletém rakouském rekordmanovi v počtu reprezentačních startů, jenž byl jako dosavadní asistent rovněž mezi kandidáty. "Brückner by s ním rád spolupracoval. Doufám, že Herzog zůstane, dveře má otevřené," dodal prezident svazu.

Brücknera na svém dvouhodinovém pátečním zasedání schválili i zástupci prvoligových rakouských klubů. „Jsme přesvědčeni, že Karel Brückner je se svými zkušenostmi ideálním mužem pro další vývoj našeho mladého mužstva,“ cituje agentura APA prezidenta rakouské bundesligy Martina Puchera.

Ohlasy na Brücknerův krok čtěte zde.

V nové roli by se měl poprvé představit 20. srpna v přátelském utkání v Nizze proti domácí Itálii.

fly, zp, Sport.cz

Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.