Rubriky:

Reprezentace

Wembley: Luxusní kolos s mimořádnou minulostí

20. srpna 2008 18:49 - LONDÝN

Mnozí touží si tam zahrát, málokomu se sen splní. Ve středu večer změří čeští fotbalisté ve slavném Wembley síly s domácí reprezentací Anglie. Druhý největší stadión v Evropě pojme až 90 tisíc diváků, a přestože nebude na přípravné utkání vyprodaný, dá se očekávat mimořádná atmosféra. Češi by rádi byli úspěšnější než před dvanácti lety, kdy ještě ve starém Wembley prohráli finále ME s Německem.

Na bouřící kulisu je většina českých fotbalistů zvyklá, ve svých klubech nastupují před desetitisícovými návštěvami. Wembley je ale mimořádné a už při příchodu k němu na návštěvníky dýchne síla tradice.

Stadión byl postaven v roce 1923, o osmdesát let později byl původní objekt zbořen a začala nákladná přestavba. Ta nakonec vyšla na astronomických 798 miliónů liber a provázely jí komplikace. Práce měly být ukončeny už v květnu 2006, pohárové finále muselo být tehdy přeloženo do Cardiffu. Tamní Millenium Stadium nový objekt značně připomíná. První soutěžní zápas londýnský stadión hostil až loni v březnu, domácí reprezentační jednadvacítka remizovala s italskými vrstevníky 3:3.

Objekt má mnoho vychytávek, na žádném jiném stadiónu nenajdete například 2618 toalet. Velkoryse je řešený prostor uvnitř, z žádného místa na stadiónu to není na plochu dále než 120 metrů. Samostatnou místnost mají k dispozici maskoti a nosiči vlajek fair-play před utkáním. Oblouk nad stadiónem poutá pozornost už z dálky.

Koncerty hudebních hvězd

Mimo fotbal slouží plocha i k hudebním koncertům, velký ohlas měla benefice Live Aid nebo Koncert pro Dianu. Představili se zde také Metallica, Foo Fighters nebo George Michael. V listopadu ve Wembley vystoupí Madonna.

Londýn bude za čtyři roky hostit olympijské hry a Wembley bude místem vrcholu fotbalového turnaje. Na velká finále je koneckonců zvyklé. V roce 1966 zde angličtí fotbalisté vybojovali dosud jediný titul mistrů světa a socha tehdejšího kapitána Bobbyho Moorea zůstala před hlavním vstupem. O třicet let později hostilo rozhodující duel evropského šampionátu. Češi tehdy po gólu Bierhoffa v prodloužení prohráli s Německem.

Ve středu by rádi byli úspěšnější.

Přátelský zápas Anglie - Česko na Sport.cz:
TERRYNová éra Anglie, staronový kapitán
STADIÓNWembley: Luxusní kolos s minulostí
RADARadovi předchůdci začali vítězně, jak dopadne on?
OTVÍRÁKČeši i Angličané chtějí ladit formu na kvalifikaci
JANKULOVSKILoučení s reprezentací si rozmyslel
JAROLÍMZápas na Bayernu byl dobrou generálkou
ČECHUž vím, co Wembley pro Angličany znamená
PŘÍJEZDFotbalisté jsou v Anglii, přivítal je déšť
TRENÉRVe Wembley to bude chtít odvahu, ví Rada
UJFALUŠIUjfaluši se nejvíc těší na Beckhama
ROZEHNALDo fronty na Beckhamův dres se nepostavím
PŘÁNÍDvě Radova přání ke kulaté padesátce
SRAZNárodní tým je v Praze

Tomáš Fliegl (Londýn), Sport.cz

Zrušit