Reprezentace

Baroš stvrdil penaltové prokletí Radových střelců

23. února 2009 15:00 - PRAHA

Kvalifikační bitvy ve Slovinsku (28. března) a doma se Slovenskem (1. dubna) se rychle blíží. Až do 1. března si fanoušci ještě mohou objednávat vstupenky na duel se Slováky na Letné. Trenér Petr Rada o víkendu zaznamenal jeden problém. Reprezentačním útočníkům nejdou penalty. Je to detail, ale kouč ho musí brát na zřetel.

Penalty mnohokrát v minulosti českému fotbalu pomohly. Rozstřel zvládla jak reprezentace, tak mládežnické výběry nebo kluby v pohárových soutěžích. O víkendu se však sešly nezdary dvou reprezentačních útočníků najednou. Pokutový kop neproměnil Roman Bednář ani Milan Baroš.

Minela tureckého krajánka přitom měla fatální následky. Baroš zahodil penaltu za stavu 2:3, jeho Galatasaray Istanbul se pak v závěru zápasu doma sesypal a nakonec s předposledním Kocaelisporem prohrál 2:5... Vedení klubu došla trpělivost a podle agentury Reuters odvolalo trenéra Michaela Skibbeho.

Více o selhání Milana Baroše čtěte zde.

Baroš tak nechtíc přispěl k odstřelení německého kouče, který přitom sehrál velkou roli v probuzení českého kanonýra. Našel mu v Galatasarayi odpovídající roli a Milan se mu odvděčil góly v lize i v Poháru UEFA. Teď je v nejistotě, jak si padne do oka s novým trenérem, kterým se stal bývalý turecký reprezentant Bülent Korkmaz.

Selhal i Bednář, trefili se Plašil a Svěrkoš

Druhou penaltovou poznámku si Rada napsal u Romana Bednáře. Ten v dresu West Bromwiche nastoupil proti Fulhamu na posledních devět minut, přesto stihnul dojít pro pokutový kop. Sám ho zahrál, jenže špatně umístěnou střelu brankář Schwarzer vyrazil. West Bromwich už stejně prohrával 0:2, takže Bednář svůj klub o body nepřipravil. Propásl však možnost, jak si vylepšit pozici, aby zase začal nastupovat pravidelně.

Více o anglické lize najdete zde:

Mezi Radovými vyvolenými se našli jiní střelci - a oba shodou okolností hrají se svými kluby o záchranu. Jaroslav Plašil se trefil ve Španělsku již ve 2. minutě a nasměroval Pamplonu k vítězství 2:0 nad Numancií. Václav Svěrkoš se zase rychle adaptoval ve Francii a v dresu Sochaux se trefil již potřetí.

Čech dobyl Aston Villu

Z velkého vítězství se po čase zase mohl radovat brankář Petr Čech. Chelsea vyhrála na Aston Ville 1:0 a tři body z jejího hřiště si odvezla po dlouhých deseti letech. „Je skvělé, že jsme zlomili tuhle nepříjemnou sérii. Přišlo to v pravý čas,“ jásal Čech.

Potřinácté v sezóně udržel v lize čisté konto a především po přestávce svůj tým podržel. „Jsem rád, že jsem zvládl to, co jsem měl chytit. Od toho tu pro mužstvo jsem,“ pochvaloval si. „Já i tým máme za sebou velmi dobrý týden a myslím, že to bylo na hřišti na našem výkonu znát. Na Aston Villu a její hru jsme se celý týden velmi pečlivě připravovali a vyplatilo se to,“ dodal Čech.

V Německu pokračuje rotace českých legionářů v čele bundesligy. Hertha Jaroslava Drobného z něj spadla, a tak ji vystřídal Hamburk s kapitánem Davidem Jarolímem. Samozřejmě díky tomu, že vyhrál na hřišti Leverkusenu s Michalem Kadlecem v sestavě...

Brankáři:
Petr Čech - Zápas na Aston Ville gólmanovi Chelsea vyšel. Vyrazil několik ošemetných střel, jednou pomohlo břevno a Blues vyhráli 1:0.
Jaroslav Drobný - Gólmanovi Herthy vzal náladu exteplický útočník Džeko, který dvěma zásahy zajistil Wolfsburgu výhru 2:1.
Obránci:
Zdeněk Grygera - Zápas v Palermu se mu vydařil, stejně jako celému Juventusu, který vyhrál 2:0.
Marek Jankulovski - Zřejmě naposledy si zahrál s Beckhamem a po jeho centru mohl dát i gól. Celý zápas hrál v záloze a AC Milán porazil Cagliari 1:0.
Michal Kadlec - Nevedl si vůbec zle, jenže co to bylo platné, když jeho Leverkusen doma prohrál důležitou bitvu s Hamburkem 1:2.
David Rozehnal - Něco se děje, znovu seděl jen na lavičce. Lazio i bez něj vyhrálo v Lecce 2:0.
Tomáš Ujfaluši - Hrál celý zápas, který Atlético nakonec v Seville prohrálo 0:1. Návrat do horních pater tabulky se tak nekoná.
Záložníci:
David Jarolím - Kapitán válí a jeho Hamburk už vede bundesligu! Velkou aktivitou přispěl k důležitému vítězství 2:1 v Leverkusenu.
Radoslav Kováč - Do hry znovu nezasáhl, jeho West Ham prohrál na hřišti Boltonu 1:2.
Marek Matějovský - Druholigový Reading prohrál doma s Bristolem 0:2. Na hřiště přišel v 60. minutě a zvrat už nezařídil.
Jaroslav Plašil - Hrál 87 minut a výrazně pomohl Pamploně k vítězství 2:0 nad Numancií. Již ve 2. minutě totiž s přehledem otevřel skóre.
Jan Polák - Zranění z Maroka už je pryč, hrál celý zápas a Anderlecht porazil Standard Lutych 4:2.
Jan Rajnoch - Chotěbuzi přišel pomoci v 77. minutě a byl u toho, když v závěru dala Brémám vítězný gól na 2:1.
Útočníci:
Milan Baroš - Galatasaray podruhé za sebou v lize prohrál, tentokrát doma s Kocaelisporem 2:5. Hrál od 66. minuty a za stavu 2:3 zahodil penaltu
Roman Bednář - West Bromwich prohrál na půdě Fulhamu 0:2. Zakopal si posledních devět minut a také on stihl neproměnit penaltu.
Martin Fenin - Snažil se, ale výraznou šanci neměl. Frankfurt přesto ukopal v Karlsruhe výhru 1:0.
Václav Svěrkoš - Hrál do 85. minuty a svým třetím gólem ve francouzské lize pomohl Sochaux k vítězství 2:1 v Lorientu.