Rubriky:

Reprezentace

Nový kouč reprezentace? Fotbalová generalita volá po vládě tvrdé ruky

4. dubna 2009 08:00 - PRAHA

Rada to má u české reprezentace sečtené. Průzkum Sport.cz a Práva potvrdil,že nadpoloviční většina členů výkonného výboru ČMFS je pro jeho odvolání. Jenže kdo místo něho a kdy, to bude svazová generalita teprve řešit na středečním zasedání. My hledáme a mezi strahovskými mocnými bude hledat odpověď s předstihem. „Konat musíme, národní tým je v katastrofálním stavu,“ přiznal Dalibor Kučera, jeden ze dvanácti členů svazového vedení.

Předsedou svazu Pavlem Mokrým navrhované hlasování Per rollam, jež mělo proběhnout ve čtvrtek večer, neprošlo. "Odvolávat reprezentačního trenéra mailem? To nemá úroveň!", postavil se na odpor místopředseda Jiří Kubíček a pro svůj vzdor našel podporu.

Vsadit na spasitele nebo budovatele?

"Rada by měl přijít ve středu na výkonný výbor a přednest nám analýzu, proč národní mužstvo nemělo výsledky. Pak rozhodujme! Určitá naděje na postup sice stále existuje, přesto myslím, že výkonný výbor současného kouče odvolá,“ nechal se slyšet jeden z členů generality Miroslav Vrzáček, jenž se až ve středu na zasedání rozhodne, zda při odvolávání Rady dá prst nahorů či dolů.

Odvolat Petra Radu od reprezentace bude jednoduché, jenže kdo místo něho? Trenér, která probudí mužstvo z letargie, patřičně ho nabudí a ve zbývajících čtyřech duelech se postará o zázrak? Anebo vsadit na "kouče budovatele", jenž sice také zkusí v kvalifikace uspět, ale pro něhož bude hlavním úkolem dát dohromady tým pro zdárnou kvalifikaci o EURO 2012?

S volbou nespěchejme, ale...

„Některá jména médii kolují, třeba o Strakovi se hodně mluví, ale všechno je ještě předběžné. Mělo by se jednat o uznávanou osobnost, která bude pro hráče autoritou. A věk by neměl hrát roli. Dobré trenéry rozhodně máme," tvrdí Vrzáček a dodává: "Vzhledem k programu reprezentace není nutné, aby volba nového kouče proběhla v nejbližších dnech. Pro veřejnost by ale bylo dobré, kdyby se jmenování nového trenéra příliš neodkládalo.“

„U národního týmu by měl být trenér, který by na hráče platil. Svým způsobem bouřlivák, jenž v sobě bude mít energii. Neříkám, že Petr Rada energii neměl, ale něco mu musí jistě chybět, to vidí každý. Ve svých klubech jezdí hráči po zadku, dva poslední zápasy reprezentace ale byly úplně bez šťávy," poznamenává Vrzáček.

Hrdlička: Ať postaví hráče do latě!

Dalším členem výkonného výboru, který je pro  vládu pevné ruky, je teplický František Hrdlička. "Chci trenéra, který by postavil hvězdy české reprezentace do latě, a udělal všechno pro to, aby národní celek o postup na šampionát zabojovala," natají svůj názor.

„Jestliže šance existuje, má se vždycky bojovat až do konce,“ nechal se slyšet. „Pokud by tedy šel do zbytku kvalifikace nový trenér, tak s pověřením, že ještě zkusí postoupit, ale že nebude odvolán, když se mu to nepovede,“ dodal Hrdlička. „

"Souhlas, pro zdar a záchranu stávající kvalifikace se ještě musí udělat všechno,“ přitakává Rostislav Votík.

Nový trenér musí mít vizi

Trenéra s vizí a dlouhodobou koncepcí, který by koučoval reprezentaci i v kvalifikačním cyklu ME 2012, by rád na místě trenéra českého národního týmu viděl člen výkonného výboru za Moravu Dalibor Kučera.

„Už nemůžeme volit trenéra podle toho, jestli se někomu líbí nebo ne, jestli je či není loajální. Novým reprezentačním koučem by měla být uznávaná osobnost se zkušenostmi. Někdo, kdo dokáže tým vyburcovat a kdo by s ním dokázal ve zbylé kvalifikaci neprohrát, což by ještě určité naděje na postup skýtalo. Je ovšem otázkou, zda-li by nového trenéra neměl volit až nový výkonný výbor po červnové valné hromadě,“ podtokl Kučera.

Srdeční vztah musí mít kouč i hráči

„Je zřejmé, že v národním týmu máme momentálně dvě skupiny hráčů. Jednu s profesionálním přístupem, které výsledky a reprezentace země nejsou lhostejné, a potom druhou, jež příliš těchto atributů nemá. Proto je potřeba vybrat nejen trenéra se srdečním vztahem k reprezentaci, ale stejným způsobem postupovat i při nominaci hráčů. Jedině tak se ozdraví atmosféra v týmu. Z toho plyne, že se přikláním k tomu, abychom se při výběru kouče zaměřili už na příští kvalifikační cyklus,“ stojí po boku Kučery další z čelnů fotbalové generality Vladimír Blažej.

mv, dos, zp, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace