Rubriky:

Reprezentace

Nová reprezentace? Zkuste ještě přemluvit Kollera!

9. dubna 2009 07:25 - PRAHA

Fotbalová reprezentace je od středy v troskách. Nemá trenéra, realizační tým byl rozpuštěn a šest hráčů vyřazeno z kádru. Jak tedy bude nový národní tým vypadat? To je zatím jako věštba z křišťálové koule, ale za pokus to stojí. Český fotbal nemá neomezené zdroje hráčů pro reprezentaci. A ať už ji převezme kdokoliv, nad nominací se pořádně zapotí.

Přestavba mužstva v probíhající kvalifikaci mistrovství světa 2010, to je nezáviděníhodný úkol pro nástupce Petra Rady. Tím spíše, že pokud chce nároďák postoupit do Afriky, musí čtyři zbývající zápasy vyhrát. Pár měsíců k dobru ovšem je. V červnu by se měl hrát přátelský zápas s Maltou, který ještě nebyl potvrzen, v srpnu pak příprava s Belgií. A pak přijde 5. září duel o přežití na Slovensku.

Zkusme tedy sestavit nominaci ještě před tím, než bude určen nový kouč národního týmu. Vyjdeme z toho, že na poslední dvojzápas bylo povoláno 21 hráčů - 3 brankáři, 7 obránců, 7 záložníků a 4 útočníci. A stranou ponecháme šestici Tomáš Ujfaluši, Milan Baroš, Radoslav Kováč, Martin Fenin, Marek Matějovský a Václav Svěrkoš, která byla z reprezentace vyřazena.

Stále naopak počítáme s Markem Jankulovským, který se však nechal slyšet, že o ukončení reprezentační kariéry také vážně uvažuje. To už by zkušených borců skončilo trochu moc najednou...

Jak by mohla vypadat nominace na pokračování kvalifikace MS 2010
Brankáři
Petr Čech (Chelsea), Jaroslav Drobný (Hertha), Martin Vaniak (Slavia).
Obránci
Erich Brabec (Slavia), Zdeněk Grygera (Juventus), Marek Jankulovski (AC Milán), Michal Kadlec (Leverkusen), Zdeněk Pospěch (FC Kodaň), Marek Suchý (Slavia), Jan Šimůnek (Wolfsburg).
Záložníci
Tomáš Hübschman (Šachtar), David Jarolím (Hamburk), Jan Morávek (Bohemians 1905), Jan Polák (Anderlecht), Tomáš Rosický (Arsenal), Libor Sionko (FC Kodaň), Radek Šírl (Petrohrad).
Útočníci
Roman Bednář (West Bromwich), Jan Koller (Samara), Tomáš Necid (CSKA Moskva), David Lafata (Jablonec).
U hráčů jsou uvedeny jejich současné kluby

Brankáři - Alespoň nějaká jistota. Mezi gólmany není ke změnám žádný důvod.

Obránci - To bude oříšek. Ujfaluši s Kováčem jsou pryč, Rozehnal v Laziu nehraje, což na něm bylo v reprezentaci znát. První jasnou alternativou je mladý Šimůnek, který ve Wolfsburgu ožil a útočí s ním na bundesligový titul. K sobě však bude potřebovat zkušeného stopera, takže nový kouč bude muset sáhnout mimo stávající kádr. Navrhujeme kapitána českého mistra Brabce. Do Slavie sice nepřišel jako velká hvězda, okamžitě se však stal jedním ze symbolů jejího vzestupu. A přišel čas, aby navázal na svůj devět let starý jediný start za reprezentaci.

Záložníci - Čeká se na spasitele, uzdraveného špílmachra Rosického. Neskonalé trable během jeho dlouhé absence však ukazují, že je nutné nachystat jeho nástupce. Tím by nejspíš mohl být mladý Morávek, který sice hraje s Bohemkou druhou ligu, v létě však zřejmě odejde ven. A pak bude vhodné povolat místo Kováče hráče, který je rovněž schopen hrát jak defenzivního záložníka, tak obránce. To je šance pro odloženého ukrajinského legionáře Hübschmana.

Útočníci - Ti byli U ševce Matouše nejaktivnější, takže z původní nominace na poslední dvojzápas zbyl jako sám voják v poli jediný Necid... Po odchodu Kollera nemá nároďák žádného střelce, a tak nového kouče čeká jasný úkol - měl by se znovu pokusit přemluvit rekordmana v počtu vstřelených gólů k návratu! Bez Dina to totiž nejde a troufáme si tvrdit, že ani v závěru kvalifikace nepůjde. K dispozici je další hromotluk Bednář, takže čtvrtým do party by měl být pohyblivý typ, třeba Lafata.

Základní sestava pro zápas se Slovenskem
Čech - Grygera, Šimůnek, Brabec, Kadlec - Sionko, Polák, Rosický, Jankulovski - Koller, Necid.

Pavel Dosadil, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace