Rubriky:

Reprezentace

Brückner: Ve vítězství jsem uvěřil až po Barošově gólu

12. září 2003 09:43 - PRAHA

Úspěšnou cestu kvalifikací na evropský fotbalový šampionát za sebou má lodivod české reprezentace Karel Brückner. O rozhodujícím utkání s Nizozemskem, atmosféře v týmu i nejbližších plánech vypráví v rozhovoru pro Právo. ROZHOVOR

 

archiv

Středeční utkání s Nizozemskem rozhodlo o postupu vašeho týmu na EURO 2004. I když jste hráli doma a soupeř měl vyloučeného hráče, byl to nejtěžší zápas celé kvalifikace?

Byl určitě nejtěžší zápas. Toto utkání rozhodovalo o přímo postupujícím týmu. Zápasy si hodnotím podle určitého koeficientu obtížnosti a důležitosti, situace a významu.

Proto měl dvojzápas v Bělorusku a doma s Nizozemskem nejvyšší koeficient. Určitě se nedá srovnat například s přípravnými utkáními s Jugoslávií nebo Tureckem. To je jiná dimenze, čímž jejich význam samozřejmě nesnižuji.

Kdy jste uvěřil ve vítězství?

Definitivně po Barošově gólu, to jsem si opravdu oddechl.

Neobával jste se, že sudí může penaltu kompenzovat stejným způsobem i na druhé straně?

Vím, jako to ve fotbale chodí. Především o přestávce dostali hráči jasný pokyn, držet míč co nejdále od naší branky. Měli pokyn vpředu napadat a zabránit dlouhým míčům do naší šestnáctky a vzadu se pak absolutně vyvarovat faulů.

Určitě vám spadl kámen ze srdce. Splnil jste hlavní cíl. Jak budete odpočívat?

Půjdu v Olomouci na fotbal... Skutečně mám dobrý pocit z práce, kterou odvedl celý tým, ale život jde dál.

Prozradíte nejpříjemnější moment ze středečního večera a třeba celé kvalifikace?

Když jsme si s hráči po utkání zazpívali národní hymnu.

A nejhorší?

Zatím nebyl.

Má vaše současné mužstvo slabiny?

Určitě, víme o nich a pracujeme na tom, abychom se zlepšili.

Nedvědovi stačilo trochu pomoci

V Rakousku už vlastně o nic nepůjde, počítáte se změnami v kádru?

Ale půjde, pořád to je kvalifikace a hrajeme také o dobré jméno. Se změnami však počítám. Jednak se Poborský a Ujfaluši vykartovali, ale především chci dát šanci hráčům, kteří si ji zaslouží a třeba se nevešli nejen do jedenáctky, která nastoupila k utkání nebo se nedostali na hřiště ani při střídání. Do mužstva však patří, i když plní tuto na první pohled hodně nevděčnou roli.

Sedmnáct utkání v řadě pod vaším vedením tým neprohrál, umíte si představit, co s ním udělá první porážka?

Vítězství a úspěchy inspirují, to je jasné. Umím si však představit, že prohrajeme, určitě to přijde, ale jsem přesvědčen, že tento tým to zvládne. Rozhodně však nepůjdeme sami porážce naproti. To by byl nesmysl.

Bylo těžké skloubit starší či zkušené hráče jako je Nedvěd, Poborský nebo Šmicer s mladíky, které znáte z jedenadvacítky, již jste trénoval ve dvou cyklech?

Skloubit ty zkušené s těmi mladými nebyl problém.

Zejména Nedvěd po nevydařené baráži na minulý světový šampionát nepřicházel do týmu s nejlepší pověstí a hodně se pod vaším vedením změnil. Stal se skutečným kapitánem...

Nedvěd to měl v sobě, on takový byl i před tím, jen to nevěděl. Možná jsem tomu trochu pomohl.

Hráče nelze stavět podle formy z klubů

I když se na evropském šampionátu nebudou počítat žluté karty, tresty za vyloučení zřejmě ano. V minulé kvalifikaci se v samém závěru nechal zbytečně vyloučit Berger. Nemůže se něco takového opakovat?

Určitě ne. Nebojím se, že by se ve Vídni nechal někdo vyloučit. Nemáme v týmu hráče, který by něco tak nesmyslného udělal.

Český tým je už nyní považován za jednoho z favoritů šampionátu. Máte z takového označení radost?

Různých poklon křižuje Evropou spousta, ale na naši práci to nemá žádný vliv.

Lze udržet současnou formu týmu i pro mistrovství Evropy?

To asi nelze, ale já nenominuji a nestavím hráče podle jejich formy v klubech. To prostě nemohu. Třeba Koller je prostě Koller, ať s formou nebo bez formy. V reprezentaci jsou hráči jinak laděni než v klubu. S tím si prostě musím umět poradit.

Nyní vás čekají příjemné starosti. Pojedete do Portugalska hledat vhodné ubytování?

Chceme si vybrat místa ve všech čtyřech lokalitách, kam budou rozmístěny základní skupiny, ještě před losem, který bude 30. listopadu. Nizozemci mají už vše dokonale zmapováno a zablokováno. Přál bych jim postup, ale jsme domluveni, že by nám podle možností něco přepustili. Snad je v základní skupině nepotkáme.

Využijete listopadový barážový termín k přípravnému utkání?

Vedoucí mužstva Jaroslav Dudl bude jednat o utkání na tento termín. Nabízeli se už Skotové, věřící, že postoupí z prvního místa. Teď budou asi druzí. Zájemci jsou, ale nyní přichází čas k jednáním, když se situace ve skupinách vyjasnila. Soupeřem může být někdo z již jistých postupujících nebo i těch, kteří už nemohou ani do baráže.

Karel Felt

Zrušit