Rubriky:

Reprezentace

VIDEO: Franz si dal olejíček a pak už se vítal se svými reprezentanty

2. června 2009 13:55 - PRAHA

Celý Franz! Ještě než se nový kouč fotbalové reprezentace František Straka sešel se svým výběrem, samozřejmě že si polkl olivového olejíčku. „Byl moc dobrý. A i tataráček si stoprocentně dám,“ zahlásil v dejvickém hotelu Praha na srazu národního mužstva před pátečním přátelským duelem s Maltou. „S doktory se poradím, jestli si ho mohou poručit i hráči,“ naznačil, že v reprezentaci duje nový vítr.

K úternímu obědu se pochopitelně tatarský biftek neservíroval. Zato přednášku k hráčům Straka měl. „Apeloval jsem na ně, aby si vážili toho, že jsou v národním mužstvu a mohou obléci reprezentační dres. Že mají šanci ukázat své fotbalové kvality,“ nedělal nový trenér národního týmu žádné tajnosti se svým proslovem.

Měl z něho dobrý pocit. Z hráčů zrovna tak. „Doufám, že si vzali má slova k srdci. Viděl jsem, jak jsou natěšení a šance si váží,“ věří Franz, že přístup jeho provizorního výběru bude úplně jiný, než tomu bylo u jejich předchůdců. „I vztah reprezentantů k veřejnosti se musí změnit. Proto je také úterní trénink v Jablonci otevřený,“ zahlásil trenér.

 Zázraky se za tři dny udělat nedají

Samozřejmě, přátelský duel s Maltou, který je mnohé hráče ze Strakova výběru první a dost možná i poslední reprezentační šancí, může těžko sloužit jako kritérium, jak na tom nově poskládané mužstvo je. I Straka si to uvědomuje...

„Za tři dny, co budeme spolu, se samozřejmě žádné zázraky udělat nedají. Každopádně ale chci, aby ze sebe hráči vydali všechno a ukázali, že jejich nominace byla oprávněná. To je to nejdůležitější,“ svěřoval se trenér, o čem bude se svými svěřenci ve dnech příštích mluvit a na co především bude apelovat.

Srdíčko, střelbička, nahrávečky...

Jasně, že nic jiného než výhru na Maltou Straka nebere, pochopitelně že i on chce svou první, a také možná poslední šanci u národního mužstva vyšperkovat výhrou. „Budeme hrát útočně, aby diváci odcházeli po utkání spokojeni, ale samozřejmě neřeknu, kolik gólů nastřílíme a jakým rozdílem vyhrajeme. Jasně, chceme jich dát co nejvíc, ale musíme mít i pokoru a respekt k soupeři," vykládal Straka nadšeně.  "Už se těším, jak naliju do hráčů tu správnou krev. Vždyť jde o srdíčko a motivářskou práci, s níž jsem spojován.“

Po úterním obědě, na němž se až na zraněného a předem omluveného legionáře Pospěcha sešli všichni nominovaní hráči, vyrazila česká fotbalová reprezentace do Jablonce, kde se bude připravovat až do pátečního duelu s Maltou.

„Manažerská práce skončila  a už se nemohu dočkat odpoledne, kdy vyběhnu s hráči na plac, kde jsem jako ryba ve vodě. Teď to konečně dostává tu správnou turbulenci. Rozdělíme si s mým asistentem Radimem Nečasem mužstvo do dvou part a zkusíme si nahrávečky, střelbičku,“ přiznával, že by už nejraději vyběhl v Jablonci k prvnímu tréninku.

Rukopis Fitzela je prý na Maltě znát

Během následujících dnů si trenér Straka s hráči i na téma Malta promluví. "S jejím trenérem Dušanem Fitzelem se známe. Kopali jsme proti sobě, když on hrával za Duklu a já za Spartu, trenéřinu jsme spolu studovali. Jeho rukopis je na hře Malty patrný. Viděl jsem zápasy našeho pátečního soupeře proti Dánsku a Maďarsku a musím uznat pokrok, který udělal. Už to není hektika jako kdysi, hrají na jistotu, snaží se kombinovat, zhušťují střed hřiště a sází na jednoho útočníka," vychrlil ze sebe Straka, že je na protivníka připraven a taktický repcept předá samozřejmě i hráčům.

O tom, jaké mužstvo postaví a na jakou osu vsadí, však mluvit nechtěl. "Mám ji vybranou, ale neřeknu ji. A ani jméno kapitána, kterého určím já sám, neprozradím. Mám na výběr z několika hráčů, kteří mají v kolektivu respekt a uznání," dělal tajnosti se složením základní jedenáctky i hráčem, jemuž svěří kapitánskou pásku.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit