Rubriky:

Reprezentace

Limberský zažívá s Bílkem už třetí štaci, s protekcí však nepočítá

15. listopadu 2009 12:40 - AL AJN (SAE)

Měl by mít protekci. A dokonce mimořádnou, protože žádný z hráčů reprezentačního výběru toho neprožil s trenérem Michalem Bílkem tolik, co David Limberský. Nejprve pod ním hrával v Plzni, pak ho zažíval při společném angažmá ve Spartě, teď se potkali v národním mužstvu. „Tak to těžko, to není jeho styl,“ brání se plzeňský obránce, že by mohl být v reprezentaci trenérem Bílkem protěžován.

 

Jan Tauber

Za všech noviců, kteří se v rodícím se národním mužstvu na turnaji v Emirátech objevili, toho ví o trenérovi nejvíc. Aby ne, když spolu už něco prožili. Štaci v Plzni, angažmá ve Spartě... „On je pořád stejný. Korektní, přátelský, se všemi vychází, hráče si dovede získat. Už třeba tím, jaký to byl a je pan fotbalista. Kdyby to udýchal, mohl by okamžitě za nároďák kopat,“ tvrdí David Limberský, že trenéra Michala Bílka příchod k reprezentaci vůbec nezměnil.

Bílek? Motivátor a pan fotbalista

Zatímco navenek působí nový kouč českého nároďáku jako morous a nemluva, hráči si jeho přístup nemohou vynachválit. „Působí, jako by byl jedním z nás. Obrovský motivátor, pro něhož jsou všichni se ochotni na trávníku rvát,“ líčí plzeňský obránce, jak kouč Bílek vystupuje v kabině.

On si ale získává hráče i na place. V Emirátech tedy zatím ne, protože většinou postává společně s asistentem Františkem Komňackým stranou a své svěřence pozoruje od postranní čáry, ale kdyby se do toho dal...   

Rada ostatním: S trenérem se nesázejte

 „Kdyby se do toho dal, všem by nám ukázal,“ potvrzuje okamžitě Limberský. „Má to v noze, vždyť pomalu dvacet let kopal na reprezentační úrovni, takže techniku má pořád výbornou. Však jsem si to s ním na tréninku párkrát rozdal a on mě porazil víckrát, než já jeho. Prohrát s Bílkem třeba při exekuci trestňáků ale není žádná ostuda, horší by bylo, kdyby mě porazil třeba v běhu na padesátce,“ radil Limberský spoluhráčům, aby se raději s trenérem nesázeli a do soutěžní se s ním tuplem nepouštěli.

Emiráty bránou do Itálie

Limberský ale nejenže zná trenéra Bílka nejlépe ze všech, on má i zkušenosti s fotbalem v Emirátech. Na světovém šampionátu dvacítek tady totiž před šesti lety startoval s českým týmem a hlavně díky parádnímu gólu do sítě Brazílie se mu tehdy nabídlo angažmá v Itálii.

„Byla to intuitivní trefa. Takovou branku vstřelí člověk jednou za kariéru, takže mně je jasné, že podobný gól už nikdy nedám,“ zasní se Limberský při vzpomínce staré už šest let.

Jenže reminiscence na vystoupení českého týmu ho vrátí zpátky do reality. „Na úvod jsme ve skupině dvakrát remizovali, jenže pak jsme prohráli s Kanadou a úplně zbytečně vypadli. Tým javorových listů se potom dostal na šampionátu hodně daleko, i když nebyl lepší než my. O to víc jsme všichni litovali promarněné šance a já sám bych dvě gólové trefy tehdy raději vyměnil za postup. Jenže bohužel,“ lituje i po letech šestadvacetiletý Limberský zmařené šance.

Nikoli protekce, ale univerzálnost  

Další už se s reprezentačními výběry nedočkal. Možná až teď, kdy se objevuje v nově se tvořícím Bílkově výběru jako univerzál schopný nastupovat na pravém i levém kraji obrany. „V Plzni sice kopu levého beka, ale třeba ve Spartě jsem hrával vpravo. Nevybírám si a rozdíl nevnímám, protože obě místa mají svá plus.“

Právě univerzálnost a schopnost nastupovat vlevo i vpravo by mohla být při budování nové reprezentace pro Limberského větší výhodou, než protekce u trenéra Bílka. Zvláště, když Jankulovski se s národním mužstvem rozloučil, Grygera rovněž avizoval myšlenky na konec kariéry...

„I tak je konkurence obrovská, neboť o místo v sestavě se říkají Pospěch, Kušnír, Kadlec a spol. Nemyslím, že bych právě já měl být favoritem, protože startovní čára je pro všechny stejná, ale o svou šanci se poperu. Už tady na turnaji v Emirátech, kde se mně před šesti lety tolik dařilo,“ přísahá David Limberský, v šestadvaceti letech druhý nejstarší hráč v Bílkově výběru.

 
Zdeněk Pavlis (Al Ajn, SAE), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace