Rubriky:

Reprezentace

Ani na třetí pokus česká reprezentace nevyhrála, i přes prohru ve Skotsku však příslib dala

3. března 2010 22:53 - GLASGOW

Ani na třetí pokus sice česká fotbalová reprezentace pod Bílkovým vedením nevyhrála, v ostrém testu v Glasgowě však nově se rodící tým jistý příslib do budoucnosti přece jen vyslal. Skoty na jejich půdě především zásluhou dirigentských schopností Rosického přehrál, k ničemu je dlouho nepustil a na výhru měl. Zahozené šance Svěrkoše a Hubníka a naopak zbytečně inkasovaný gól po hodině hry se však podepsaly pod dost nešťastnou prohru.

 

Scott Heppell, ČTK/AP

Opatrnost převážila. Ale jen na papíře, neboť proti Skotům sice poslal trenér Bílek na hřiště dva defenzivní záložníky Hübschmana i Holka, duel v Hampden Parku však začali jeho svěřenci aktivně. Měli míč pod kontrolou, neustálým napadáním zatlačili Skoty na jejich půli a k ničemu je nepouštěli, během první čtvrthodiny zkusili Plašilem hned dvakrát ohrozit bránu.  

Dvě šance v úvodní půlhodině

Rosického přítomnost na trávníku byla znát a na domácí platila, byť se ho snažili krýt, nedopřávat mu prostor a nenechat ho tvořit hru a distribuovat přihrávky. Přesto se jim ve 23. min. vysmál, neboť si po chybě Fletchera pohrál s celou jejich obranou a připravil Svěrkošovi šanci, kterou bylo uměním neproměnit. Legionář ze Sochaux to však přesto svedl, neboť pálil přímo na Gordona, jenž jeho střelu vyrazil.

Skot Alan Hutton se snaží odebrat míč Tomáši Rosickému v přípravném utkání.Skot Alan Hutton se snaží odebrat míč Tomáši Rosickému v přípravném utkání.foto: ČTK/AP/Scott Heppell

Jen u této příležitosti nezůstalo, protože za sedm minut měl po Rosického rohovém kopu pro změnu podobně velkou možnost Hubník, ale ani on v závaru před skotskou bránou neuspěl a trefil jen obránce stojícího na brankové čáře.

Skotové zahrozili až před půlí

Skotové vyvedení fotbalem v podání českého týmu evidentně z míry, se celou první půli jen hledali, zpracování balónu jim dělalo očividné problémy a přihrávka ještě větší, takže se zmohli pouze na bránění. Žádný tlak, ani náznak tvrdosti a důrazu, žádné centry do šestnáctky...

K ohrožení Drobného brány se dostali až těsně před přestávkou, kdy Robson sice střílel z trestného kopu tvrdě a přesně, jenže legionář z berlínské Herthy předvedl, proč je o něho v bundeslize takový zájem.

Úder přišel po hodině

Ani po změně stran se servírovaný fotbal neměnil, i když domácí po dvou korekturách v sestavě přidali a za půlící čáru se dostávali přece jen častěji. Tím se ovšem otvíral do té doby hodně přehuštěný prostor v jejich šestnáctce, takže po Rosického přihrávkách se nabídly slibné příležitosti Necidovi.

Skot Scott Brown (vlevo) se raduje z branky do sítě českých fotbalistů v přípravném utkání.Skot Scott Brown (vlevo) se raduje z branky do sítě českých fotbalistů v přípravném utkání.foto: Reuters/David Moir

Po hodině hry ale domácí nečekaně udeřili a po překvapivém výpadu se dostali do vedení. Robson zůstal v šestniáctce zcela bez dohledu, centrovaný míč pohodlně prodloužil hlavou na Browna, proti jehož střele neměl Drobný šanci.

Prokletí po čtrnácti letech skončilo

Domácí samozřejmě narostli, dopředu se pouštěli daleko častěji a i několik dalších horkých chvil zadním řadám Bílkova týmu připravili. Po houfném střídání v řadách českého mužstva a odchodu Rosického už vedení udrželi a po čtrnácti letech zlomili prokletí vznášející se na Hampden Parkem, neboť ve svém fotbalovém chrámu v přátelském zápase konečně vyhráli. Boyd mohl dokonce v nastaveném čase vítězství ještě zvýšit, ale Drobný jeho šanci zlikvidoval.

Skotsko - Česká republika 1:0 (0:0)
Branku: 62. Brown. Rozhodčí: Fautrel - Gringoire, Boisdenghien (všichni Francie). ŽK: Sivok.
Skotsko: Gordon - Hutton, Webster (46. Berra), Caldwell, Wallace - Brown, Thompson (46. Hartley), Robson (69. Adam), D. Fletcher (83, Whittaker), Dorrans - Miller (63. Boyd). Trenér Craig Levein.
Česká republika: Drobný - Kušnír (86. Pudil), Hubník, Sivok, Kadlec - Plašil (79. Morávek), Holek, Hübschman (79. Rajnoch), Rosický (67. Skácel) - Necid (67. Blažek), Svěrkoš (67. Papadopulos). Trenér Michal Bílek.

Zdeněk Pavlis (Glasgow), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace