Rubriky:

Reprezentace

VIDEO: Dohnat fotbalový Balkán? Ve stínu amerických mrakodrapů se ukazuje, o jakou utopii jde!

21. května 2010 07:33 - NEW JERSEY

Dohnat, anebo snad dokonce předehnat fotbalový Balkán? Vyrovnat se třeba takovým Turkům? Cesta mezi newyorské mrakodrapy bohatě postačí k poznání, o jak bohapustou utopii jde! Co cesta mezi mrakodrapy, dokonce putování za jediným tréninkem v New Jersey, který česká a turecká reprezentace absolvovaly v univerzitním areálu ve stejný den, na stejném místě, ba dokonce takřka ve stejnou hodinu.

 

Jan Handrejch, Právo

Tisková konference nizozemského trenérského mága ve službách reprezentace půlměsíce Guuse Hiddinka na úvod amerického turné v nabitém sále hotelu Hoboken v New Yorku, který obývají obě výpravy společně, Bílkovo první interview na americké půdě ve stoje u střídaček na hřišti, kam dorazil téměř s dvouhodinovým zpožděním. „Nic příjemného, že se avizovaných dvacet minut takhle protáhlo, ale nemáme kam pospíchat,“ snažil se situaci zachránit a do lehčí tóniny převést kouč českého týmu.

Bloudění před prvním americkým tréninkem

Česká výprava pomalu dvě hodiny zmateně bloudící New Yorkem a pak ještě dobrých třicet minut hledající tréninkové hřiště v univerzitním areálu v New Jersey, Turci naopak doprovázení na stadionek v sousedství americkými policisty s kvílejícími houkačkami a majáky na střeše. „Na takovou dezorganizaci nejsme zvyklí. Mělo být připraveno, kde a v kolik hodin trénujeme. Něco podobného by se stávat nemělo,“ vyčítavě prohodil cestou na hřiště Libor Sionko, jenže co s podobným povzdechem zmohl?!

První trénink tureckých fotbalistů odehrávající se před stovkami fanoušků oblečených v dresech svých idolů nadšeně aplaudujících každé povedené přihrávce, akci a střele svých hráčů, ten český o pár set metrů dál v komorním prostředí, které se ani ptáci svým zpěvem neodvážili rušit.

Kustodi Bílkova výběru nakládající po tréninku bagáž do autokaru pěkně ručně, zatímco turecký doprovod odjíždějící z trávníku s nákladem naskládaným na elektromobilu polepeném vlajkami s půlměsícem.

 V „zajetí“ šesti českých novinářů

Hiddinkovi svěřenci obklopeni desítkami žurnalistů a několika televizními štáby vysílajícími záběry z tréninku a rozhovory s největšími hvězdami z Ameriky přímým přenosem k Bosporu, kde je dychtivě hltaly milióny fanoušků, Bílkovi hráči postávající ve stínu za postranní čarou v „zajetí“ šesti novinářů a jednoho fotografa.

Odjíždějící autokar Turků doprovázený dlouhou kolonou aut, v nichž jejich američtí krajané projevovali troubením a červenými vlajkami s půlměsícem nadšení, že svou fotbalovou reprezentaci na vlastní oči vidí, že se s hráči mohli vyfotografovat, autogram ukořistit a rukou si s nimi potřást, Češi vracející se do hotelu pěkně inkognito.

Na americkém kontinentě jako by se potkaly ve stejný den, ve stejnou hodinu a prakticky na stejném místě dva zcela odlišné fotbalové světy. A pak chtějte na strahovské generalitě, nebo na Bílkově reprezentaci, aby dohnala, nebo dokonce předehnala fotbalový Balkán.

Cesta mezi newyorské mrakodrapy bohatě postačí k poznání, o jak bohapustou utopii jde!

Zdeněk Pavlis (New Jersey), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace