Rubriky:

Reprezentace

Čech: Real Madrid bych určitě neodmítl

10. října 2003 11:47 - PRAHA

Brankář české fotbalové reprezentace Petr Čech bere nabídky z evropských velkoklubů s odstupem, zatím je spokojen s dobrou atmosférou ve francouzském Rennes. V rozhovoru pro deník Právo dále prozradil, jak si užívá novou roli novomanžela, vyznává se k obdivu Itala Buffona a mrzí jej, že nemá čas dodělat si školu.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

V poslední době se často píše o tom, že vás sleduje Real Madrid. Došlo už ke konkrétním jednáním?

V létě se psalo o Barceloně a Arsenalu, teď o Realu. Tohle je spíš otázka pro mého manažera Pavla Zíku. Nic konkrétního o tom nevím, informace o tom, že mne údajně sledují, mám ze sdělovacích prostředků.

To vás nezajímá, které velkokluby vám chtějí nabídnout místo mezi tyčemi?

Dokud to nebude v takové fázi, abych se měl rozhodnout já, nepřemýšlím o tom. Soustředím se na fotbal. V Rennes mi nic nechybí.

Nejúspěšnější evropský velkoklub by se vám nelíbil?

Real Madrid bych určitě neodmítl, ale mluvit o tom má smysl, až jeho zájem bude konkrétní a bude na mně, abych se vyjádřil.

Rennes je průměrným celkem francouzské ligy. Není to pro gólmana vašich kvalit trochu málo?

Takhle se na to nedívám, pro mne je důležité, že chytám pravidelně, a v Rennes si rozhodně na nečinnost nemohu stěžovat. Nechtěl bych sedět na lavičce, byť by to bylo ve slavném klubu.

Jak si vůbec stojíte, nečeká vás zase boj o záchranu?

Tahle sezóna by mohla být dobrá. Nezačali jsme špatně. Chybějí nám jen čtyři body na čtvrtou příčku, schází nám alespoň jedno vítězství venku, které by nás posunulo v tabulce vzhůru. Věřím, že letos nebudeme hrát o záchranu. Když se nám povede nějaká dobrá série, můžeme se držet v polovině tabulky nebo nad ní. O pohárové Evropě se tentokrát nemluví, všichni se dívají na naši situaci střízlivýma očima.

Co očekáváte od utkání v Rakousku?

Určitě tam nechceme prohrát, do každého utkání jdeme s cílem zvítězit a to platí i tentokrát, i když nám chybí několik hráčů. Z pohledu kvalifikace o nic nejde, ale náš tým si drží dlouhou sérii bez porážky a všichni by si určitě přáli, aby také na nás došlo. To nás motivuje. Nechceme prohrát a ukončit ji. Navíc každý mezistátní zápas bereme velice vážně.

A co by na soupeře mělo platit?

Důsledný presing, který uplatňujeme ve všech zápasech. Potřebujeme domácí dostat pod tlak, protože pod ním chybuje každá obrana.

Který zápas kvalifikace pro vás byl nejtěžší?

Každý měl svoje, i když jsem třeba nebyl v jednom ohni. Naše defenzíva je velice kvalitní. Někdy je horší chytat v utkání, kdy na vás soupeř vystřelí dvakrát za zápas, protože musíte být neustále koncentrovaný. Raději mám utkání, v nichž jsem často v akci. Takové byly duely s Nizozemskem.

Dnes už jste vzorem pro nejednoho mladého brankáře. Měl jste nebo máte i vy svoje vzory?

Neměl jsem nikdy vysloveně jednoho gólmana. Vždycky to byl někdo, kdo v určité době chytal výborně nebo přinesl něco nového. Brankáře sleduji velice pečlivě. V posledních letech se mi velice líbí styl Itala Buffona.

Už jste se plně sžil s Rennes a Bretaní?

Za ten více než rok ano. Máme tu známé a místa, kam rádi chodíme.

V létě jste se oženil, neplánujete vbrzku rodinu?

Kdepak, oba jsme hodně mladí, takže nejdříve si chceme užít života. Na rodičovské povinnosti máme čas.

Pohnul jste nějak se studiem gymnázia v Plzni?

Je to stále na stejném bodě. Školu si dodělat chci, ale zatím není čas.

Karel Felt

Zrušit