Rubriky:

Reprezentace

Bejbl se vrací do reprezentace, bude Csaplárovi pomáhat s mladými

11. září 2010 09:00 - OLOMOUC

Promlouvá k divákům z komentátorského stanoviště či televizního studia, trénuje přípravku Viktorie Žižkov a teď se navíc po boku kouče Josefa Csaplára stal patronem fotbalových reprezentačních výběrů do 16 a 17 let. Internacionál Radek Bejbl (38) se rozhodně nenudí, do svazového projektu se zapojil spolu s Tomášem Galáskem, který zaštítil reprezentační výběry do 18 a 19 let.

 

Pavel Dosadil, Sport.cz

Ve fotbalové reprezentaci si předali žezlo na místě defenzivního záložníka. Radek Bejbl se řadí ke stříbrné „anglické“ generaci, Tomáš Galásek ho nahradil s nástupem kouče Karla Brücknera a radoval se z portugalského bronzu. Teď jsou z obou internacionálů patroni reprezentačních výběrů.

„Oslovil mě technický ředitel svazu Dušan Fitzel. Mám k mládežnickému fotbalu blízko, trénuji malé děti. Proto mě nabídka zaujala,“ pochvaluje si Bejbl. „Budeme působit jako vedoucí týmů a z pozice druhých asistentů se zúčastníme také tréninků. V tom je právě hlavní smysl - přímo na hřišti můžeme mladým reprezentantům předat své zkušenosti a poradit jim, co by měli dělat.“

Zatímco Galásek začíná trénovat jako hrající asistent v páté německé soutěži, dlouholetý slávista Bejbl je koučem ve Viktorii Žižkov. „Trénuji ročník 2000 a odpovídám za celou kategorii přípravek, tedy děti od pěti do jedenácti let.“

Radek Bejbl zpovzdálí sleduje počínání svých svěřenců.Radek Bejbl zpovzdálí sleduje počínání svých svěřenců.foto: Sport.cz/Pavel Dosadil

Synové mu dělají radost

V tréninkovém centru v Horních Počernicích může Bejbl podrobně sledovat fotbalový vývoj svých synů. Desetiletého Martina sám vede, šestnáctiletý Ondra hraje za starší dorost. „Mladšího syna fotbal baví a má do něj chuť, což je hlavní. U staršího se mi zase líbí, že je ctižádostivý a zodpovědný, zřejmě zdědil sportovní předpoklady a geny po obou rodičích,“ usmívá se bývalý záložník či obránce.

Český fotbal momentálně schytává rány na všech frontách a Bejbl je jedním z protagonistů chystaných reforem v nejmladších kategoriích, jež by měly neblahý vývoj otočit.

„Hodně věcí se mění. Přípravky budou hrát v počtu 4+1 a 5+1 na menším hřišti, stejně jako mladší žáci 7+1. Cílem je, aby děti hrály na hřišti úměrném jejich věku a byly během zápasu co nejčastěji v kontaktu s míčem. Dalším krokem pak je odbourat soutěže až do věku 13 let, aby na trenéry nebyl vyvíjen tlak s ohledem na výsledky,“ avizuje Bejbl.

Fotbal je vděčný za každý talent, musí o děti bojovat. „Myslím, že talentovaných dětí je u nás pořád dost, jen je třeba včas je podchytit a motivovat. Lákadla, která dnes mají, však samozřejmě ubírají sportu dost velké procento. I proto po svých zkušenostech ze Španělska či Rakouska tvrdím, že děti ve věku 7-11 let se musí fotbalem hlavně bavit a je třeba u nich rozvíjet veškeré pohybové dovednosti, nejen fotbalové,“ uzavírá internacionál a nyní trenér Radek Bejbl.

Pavel Dosadil, Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace