Rubriky:

Reprezentace

Reprezentaci chybí bombarďáci. Skoty ale přehrála jako nikdy, řekl Hašek

7. prosince 2010 16:04

Předváděnou hrou a především postupem na mistrovství Evropy udělala radost předsedovi ČMFS Ivanu Haškovi česká fotbalová reprezentace do jedenadvaceti let. Méně nadšení už u něho vzbudila seniorská reprezentace, která si porážkou s Litvou cestu na šampionát zkomplikovala. "V mužstvu už nemáme takové bombarďáky, kteří by hráli ve velkých klubech vůdčí roli, s výjimkou Čecha, Rosického nebo Plašila," řekl Hašek v rozhovoru pro Právo.

 

Jan Handrejch, Právo

Jak jste v roce 2010 spokojen s výkony reprezentace?

Začnu áčkem, protože těch reprezentací je samozřejmě víc. Cením si toho, že áčko, když mu po prohře v kvalifikaci s Litvou bylo ouzko, zvládlo ty další dva zápasy, které přišly. Nebyla to pro mužstvo jednoduchá situace. Hlavně před utkáním se Skotskem jsme byli všichni pod obrovským tlakem. Nikdy jsem ale neviděl zápas, v němž bychom Skoty tak přehrávali, i když jsme vyhráli jen 1:0, a že jsem těch zápasů viděl už hodně. Ani v Lichtenštejnsku to nebylo jednoduché. Mohli jsme mít ale o tři body víc. Potěšily mě i výhry nad USA a Lotyšskem.

Jednadvacítka dosáhla ještě lepších výsledků...

Určitě nejen mně udělala jednadvacítka velkou radost nejen postupem na evropský šampionát, ale i předváděnou hrou. I když má těžkou skupinu, naším cílem je postup na olympiádu v Londýně. Je znát, že kluci, kteří za ni hrají, jsou oporami svých klubů. Věřím, že někteří hráči se postupně zapracují do áčka, jako tomu bylo u jednadvacítek na začátku desetiletí.

Co reprezentačnímu áčku podle vás chybí?

V mužstvu už nemáme takové bombarďáky, kteří by hráli ve velkých klubech vůdčí roli, s výjimkou Čecha, Rosického nebo Plašila. Někteří další hráči se ve svých klubech prosazují méně, budují si pozici. V útoku, pokud je zraněný Baroš, ostatní v zahraničních klubech jen paběrkují. Jsem rád, že se objevili v Gambrinus lize útočníci, kteří dávají góly. Národní tým se stále tvoří, a my se musíme snažit ho vybudovat tak silný, abychom postoupili na EURO 2012. A na to stávající mužstvo má.

Uspokojuje vás domácí nejvyšší soutěž?

Potěšilo mě, že se hraje útočný fotbal a padá víc branek. Podle mne je kvalitnější než v minulosti. Pozitivní je, že zavál svěží ofenzivní vítr. Především zásluhou Plzně, Olomouce, Sparty a Jablonce. K vidění je mnohem víc kvalitních zápasů, v nichž padají branky. Zklamal mě pokles počtu diváků, nechodí v tradičních baštách, jako byla Ostrava, Brno, Slavia, Bohemka. Věřím, že na jaře přijdou, protože je o co hrát na obou pólech tabulky.V zahraničí už je běžné, že dostanou státní občanství hráči, kteří se tam narodili cizím státním příslušníkům nebo v konkrétní zemi léta žijí.

Neuvažujete o něčem podobném?

Neuvažujeme, ale konkrétně na tom pracujeme v mládežnických kategoriích, kde mají trenéři tyto hráče dobře zmapované. Samozřejmě rozhodnutí není na nás, ale na rodičích hráčích samotných. V seniorských kategoriích se hodně mluvilo o Wilfriedovi ze Sparty, ale ten už hraje za Pobřeží slonoviny. V jednadvacítce má české občanství rodilý Kanaďan Lensky a je výhledově využitelný i pro áčko.

Co si myslíte o odchodu mladých hráčů do zahraničí?

Pokud tam takový hráč hraje, je to dobře. Pokud ne, je to špatně hlavně pro něj, protože nejeden hráč už se takhle pro fotbal ztratil. Chápu, že je těžké nabídku do zahraničí odmítnout, když je finančně zajímavá pro klub i hráče. Ale konkurence v zahraničí je strašně veliká. Záleží na každém jednotlivci, jak se s tím popasuje, chvíli to trvá. Tyto odchody ale svaz ani trenéři neovlivní.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace