Rubriky:

Reprezentace

Fotbalová sedmnáctka chce na MS získat zkušenost a vnutit soupeřům svou hru

16. června 2011 10:25 - PRAHA

Čeští fotbalisté do 17 let v neděli zažijí svou historickou premiéru na mistrovství světa. Šampionát v Mexiku zahájí proti výběru USA, následně se ve skupině D utkají s Novým Zélandem a Uzbekistánem. Cílem týmu trenéra Josefa Csaplára je porovnat své schopnosti ve světové konkurenci a hrát tvořivý fotbal. Pokud to povede k postupu, bude to prý bonus navíc.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

"Češi už několikrát ukázali, že jsou na takových šampionátech schopni výsledky ubránit. My ale potřebujeme zjistit, jaké jsou naše individuální hráčské schopnosti v porovnání se světovou špičkou," objasnil své plány Csaplár před odletem. "Proto chceme soupeři vnutit vlastní hru. Pokud tato hra přinese úspěch, bude to jen dobře. Pokud soupeř bude lepší a přehraje nás, se ctí odjedeme domů," dodal trenér.

Česká výprava odletěla do Mexika už v úterý ráno a po 22 hodinách cestování se usídlila ve vnitrozemním městě Torreón, které leží v poušti Chihuahua ve výšce přes 1000 metrů nad mořem.

Na nezvyklé podmínky se kouč nechce vymlouvat

"S časovým posunem se dokážeme srovnat. Horší to bude s klimatickými podmínkami. Čeká nás město v poušti, 35 stupňů Celsia a nadmořská výška v úrovni Sněžky. Nestačil by ani měsíc, abychom si na to zvykli. Uvidíme až na místě, co to s námi provede. Ale nepřemýšlím o tom, jestli to pro nás bude výhoda, či nevýhoda. Takové to je, změnit to nemůžu. Tečka," odmítl se Csaplár na nezvyklé podmínky vymlouvat.

Šampionátu se účastní 24 týmů, které jsou rozděleny do šesti skupin. Do osmifinále postoupí vždy první dva týmy a čtyři nejlepší celky na třetích místech. "Náš cíl je dosáhnout harmonie mezi výkonem a výsledkem. Samozřejmě chceme dosahovat co nejlepších výsledků, ale pokud by se nám to podařilo nehezkým a nekvalitním fotbalem, tak z toho radost mít nemůžu," řekl Csaplár. "Nejdůležitější pro kluky je zkušenost, která bude dalším kamínkem na jejich cestě do budoucna," dodal.

Do Mexika nominoval 21 hráčů včetně pěti nováčků. Z původní nominace vypadl českobudějovický Linhart, který si na posledním tréninku před odletem obnovil zranění, a místo něj byl povolán Stratil z Baníku Ostrava.

Každý soupeř velkou neznámou

První zápas sehrají Češi v noci na pondělí proti USA, o tři dny později vyzvou Nový Zéland a skupinu zakončí proti Uzbekistánu. "Naše skupina postrádá tradičně silné fotbalové země, ale v mládežnickém fotbale platí trošku jiná pravidla. Silný ročník se čas od času urodí kdekoliv na světě," řekl Csaplár. "Každý soupeř bude velká neznámá a jakési překvapení. Teď se připravujeme hlavně na Američany, protože Nový Zéland a Uzbekistán uvidíme v jejich zápasech na šampionátu," doplnil.

Zároveň upozornil, že se bude soustředit hlavně na hru českého týmu. "Celý problém českého fotbalu je, že se na někoho připravujeme. Jak soupeři fotbal otrávíme a jak mu budeme škodit. Ale moje filozofie je, že neřešíme soupeře, ale sebe. Chceme se soustředit na naši hru," uvedl.

Česko má na turnaji zastoupení i mezi rozhodčími, mezi šesti trojicemi evropských sudích jsou i Pavel Královec s asistenty Martinem Wilczikem a Miroslavem Zlámalem. Oproti 80 minutám běžným pro kategorii do 17 let se budou zápasy hrát na 90 minut jako dospělý fotbal.

Favoritem Brazilci

Na turnaji chybí finalisté z roku 2009 Švýcarsko a Nigérie, které neprošly kvalifikací. Nigérie, nejúspěšnější tým v historii šampionátu, vypadla už v 1. kole africké kvalifikace. Mezi favority bude tradičně patřit Brazílie, která vyhrála turnaj stejně jako Nigérie třikrát a dvakrát byla poražena ve finále.

Všechna utkání českých fotbalistů ve skupině bude vysílat ČT4. Přímé přenosy budou začínat v 0:50 SELČ. Další zápasy budou zařazeny do vysílání podle postupu českého týmu turnajem.

Nominace české reprezentace do 17 let pro MS v Mexiku:
Brankáři: Zima (Slavia), Macej (Ostrava), Kolář (Liberec),
Obránci: Adamec (Juventus), Filip, Lüftner (oba Teplice), Štěrba (Olomouc), Karafiát,
Záložníci: Čermák (oba Sparta), Kadula (Č. Budějovice), Nerad (Bohemians 1905), Salašovič (Slavia), Špavelko (Ostrava), Trávník (Slovácko), Strada (Teplice),
Útočníci: Kundrátek, Stratil (oba Ostrava), Mašek (Příbram), Svoboda (Dukla), Černý (Plzeň), Juliš (Sparta).
Složení základních skupin MS fotbalistů do 17 let:
Skupina A: Mexiko, KLDR, Kongo, Nizozemsko,
Skupina B: Japonsko, Jamajka, Francie, Argentina,
Skupina C: Uruguay, Kanada, Rwanda, Anglie,
Skupina D: USA, Česko, Uzbekistán, Nový Zéland,
Skupina E: Burkina Faso, Panama, Německo, Ekvádor,
Skupina F: Austrálie, Pobřeží slonoviny, Brazílie, Dánsko.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace