Devatenáctka přehrála i Řecko, je v semifinále Eura s plným počtem bodů

MOGOSOAIA

Čeští fotbalisté do 19 let porazili na mistrovství Evropy v Rumunsku Řecko díky brance Tomáše Přikryla 1:0 a zajistili si tak postup do semifinále s plným počtem bodů. Svěřenci kouče Jaroslava Hřebíka se díky vítězství ve skupině A vyhnou Španělsku, které ovládlo skupinu B. Ve vyřazovacích bojích narazí na Srbsko.

Trenér české fotbalové reprezentace do 19 let Jaroslav Hřebík.

Češi byli po výhrách nad Rumunskem a Irskem ve velmi dobrém postavení a k jistotě postupu jim stačila i remíza. Naopak Řekové potřebovali za každou cenu vyhrát a pokud možno o dvě branky, aby nemuseli spoléhat na výsledek Irska s Rumunskem.

Od začátku se proto snažili být aktivnější, ale výrazněji zahrozili jen po ráně Fortunise, kterého skvěle vychytal Koubek. Po půlhodině hry odpověděl Lácha, který zkusil napodobit parádní ránu z duelu s Irskem, ale jeho projektil řecký gólman vyboxoval.

Na další větší šance si museli fanoušci na stadionu v Mogosoaie počkat do 68. minuty, kdy protáhl řeckého gólmana Krejčí. Už o dvě minuty později ale Přikryl zakombinoval s Láchou, který ho vysunul za obranu, a olomoucký útočník si věděl rady. Chladnokrevně udělal kličku gólmanovi a podruhé na turnaji dal gól téměř z nulového úhlu.

"I když jsme věděli, že nám k postupu stačí bod, nechtěli jsme hrát na remízu, to je ošidné. Snažili jsme se o aktivní hru, i když se nám ne vždy dařila. Soupeře jsme měli ale z videa i ze zápasů na probíhajícím šampionátu dobře přečteného a zápas jsme měli pod kontrolou," řekl trenér Hřebík.

Řecko už nenašlo sílu na zvrat, naopak mohlo znovu inkasovat. Do dalších dvou šancí se dral Přikryl, ale neuspěl stejně jako Kadeřábek s hlavičkou. Českému výběru to však vadit nemuselo. Počtvrté v historii se totiž představí v semifinále ME devatenáctek. Povedlo se mu to v letech 2003, 2006 a 2008, letos však poprvé s plným bodovým ziskem. Do finále se Češi nikdy nedostali. Tam byli sice v roce 2000, ale tehdy šlo ještě o ME osmnáctek, než byla kategorie o rok posunuta.

"Opět se potvrdilo, že jsme lepší ve druhém poločase. Získali jsme v něm herní převahu, dali gól a zaslouženě vyhráli. I v semifinále chceme hrát svoji hru založenou na presinku. Nesmíme měnit svůj styl. Jinak nemáme šanci uspět," dodal Hřebík.