Rubriky:

Reprezentace

Vyhrát a neinkasovat, připomíná Bílek, s čím půjde jeho tým do baráže proti Černohorcům

11. listopadu 2011 15:03

Čeká na něho nejdůležitější zápas jeho trenérské mise u české fotbalové reprezentace. Tedy první ze dvou nejdůležitějších, protože večer vyrukuje na pražské Letné Bílkův tým k úvodnímu barážovému klání o postup na EURO 2012 proti Černé Hoře a půjde pochopitelně o to, aby si vytvořil co nejslibnější výchozí pozici pro odvetu za čtyři dny v Podgorici. „Vyhrát a pokud možno neinkasovat, to bude náš cíl,“ ví trenér Michal Bílek moc dobře, jak moc na výsledku úvodního duelu baráže záleží.

 

Jan Handrejch, Právo

Všechno nasvědčuje tomu, že nejen uzdravený Baroš, ale nakonec i Čech s maskou na obličeji budou pro večerní barážový duel k dispozici, Jak moc jsou pro vás tito dva klíčoví hráči důležití?

Čech patří mezi nejlepší gólmany světa, takže je zbytečné jeho roli v mužstvu připomínat. Baroš je jiným typem útočníka než Pekhart s Lafatou a právě proto je pro nás důležitý. I když se v poslední době střelecky neprosazuje, pořád je přínosem, což prokázal v posledním kvalifikačním zápase v Litvě, kde se podílel na dvou brankách.

S Barošem je ovšem nová potíž. Přestal naprosto komunikovat s novináři a tím de facto i s diváky...

Nevím, zda se uzavřel a nekomunikuje, jde o jeho rozhodnutí, které je potřeba respektovat. Zvláště, když v zápase se Španělskem a hlavně po něm neměl fanoušky na své straně.

V Litvě vám vyšel scénář přímo ideálně, neboť už po pár desítkách sekund jste šli do vedení, jež bylo pro další vývoj utkání nesmírně důležité. Vletíte podobně i na Černohorce?

Chceme začít podobně aktivně jako v Litvě, kde nám úvod střetnutí vyšel skutečně úžasně. Musíme hrát tak, abychom dostali soupeře do problémů, což znamená hrát hodně rychle a hlavně po zemi. Černohorci mají vzadu vysoké hráče a tím bychom je mohli dostat do problémů. Musíme se navíc vyvarovat i toho, aby nám nehráli do těla. Přitom v obraně si musíme počínat poctivě a vyvarovat se chyb.

Letenských prvních devadesát minut bude pro osud baráže nesmírně důležitých. Co budete v přípravě na zápas akcentovat?

Abychom vyhráli a pokud možno neinkasovali. Soupeře je v útoku výborný a hodně nebezpečný, což bude znamenat pokrýt tři největší individuality Černohorců Vučiniče, Jovetiče a Vukčeviče, nenechat je hrát a přitom obsazovat i protivníkovy obránce, aby nemohli posílat dopředu konstruktivní přihrávky. Zároveň se musíme prosadit naší útočnou hrou a pokoušet se chodit do zakončení.

Gólman Petr Čech si na ostrém tréninku vyzkoušel, jak se mu v masce chytá.Gólman Petr Čech si na ostrém tréninku vyzkoušel, jak se mu v masce chytá. V práně se na 99 procent objeví.foto: ČTK/Jan Tauber

Nasadit zraněného Čecha představuje přece jen jisté riziko. Budete hráčům připomínat, aby mu hlavně při standardních situacích pomáhali a snažili se ho chránit?

Samo sebou. Černohorci jsou při zmiňovaných standardních situacích hodně nepříjemní, neboť mají vysoké hráče, kteří se dovedou v šestnáctce prosadit. Proto bude důležité chodit jim do těla, aby se k Petrovi nedostali a tím ho vlastně ochránit.

A co takhle posadit oba náhradní gólmany Drobného a Laštůvku na lavičku, kdyby snad došlo ke katastrofickému scénáři a zranil se nejen Čech, ale po vystřídání třeba i Drobný, pro něhož jste určil roli dvojky...

O tom jsem tedy vůbec neuvažoval.

Takže žádné obavy z toho, že by Černohorci, kteří byli mimochodem nejtrestanějším mužstvem v kvalifikaci, mohli na hřišti provokovat a vaše svěřence vytáčet?

Pravdou je, že dostávali hodně karet, takže podle našich statistik je hned třináct soupeřových fotbalistů v ohrožení. Oni prožívají nejen každý zápas, ale i každou vstřelenou branku. Je to prostě emotivní mužstvo, které ale přitom hraje týmově a jde za svým cílem. Jeho motivace je na výši.

Máte z něho strach?

Strach ne, ale respekt ano. I proto, že v kvalifikační skupině si vedli Černohorci velmi dobře.

zp, dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace