Rubriky:

Reprezentace

Polák: Dali jsme si góly v podstatě sami

20. listopadu 2003 11:51 - OSTRAVA

Čeští fotbalisté do jednadvaceti let prohráli dobře rozehraný odvetný zápas baráže o postup na mistrovství Evropy a mužstvo obhájců zlatých medailí tak bude na šampionátu chybět. Proč se tak stalo, rozebíral kapitán českého týmu Jan Polák v rozhovoru pro deník Právo, kde mimojiné přiznal, že český tým hrál po inkasovaném gólu až moc zakřiknutě.

Mohl byste shrnout pokaženou odvetu baráže se Švýcarskem?
Hodnotí se to těžko. Dali jsme si góly v podstatě sami. Při vyrovnávací brance soupeře jsme nepohlídali standardku, asi jsme byli málo soustředění, měli jsme si hráče třeba za dres přidržet. Druhá trefa Švýcarů, to byla prostě smůla.

Proč jste od vyrovnání pouze nakopávali míče na útočníky?
To opravdu nevím. Pořád jsme byli v pohodě, vedli jsme, hráli přesilovku. Jenže potom přišel gól na jedna jedna a rázem byl klid pryč. Posílali jsme dlouhé přihrávky dopředu, balón jsme tam nepodrželi a naopak jsme se těžko srovnávali s nákopy Švýcarů.

Překvapil vás něčím soupeř?
Vůbec. Byl to v podstatě obdobný zápas jako v Basileji. Zase se skóre otáčelo. V prvním utkání jsme se převážně bránili, teď jsme se pokoušeli tvořit hru a opět dávali góly jenom hosté. Švýcaři pořád nakopávali míče, ale bohužel ukázali, jak jsou v tom silní.

V prodloužení jste už chtěli hlídat remízu?
Dlouho jsme se vzpamatovávali z vedoucí branky Švýcarů. Ještě ve druhé půli jsme se pokusili dotáhnout do úspěšného konce pár brejků, ale když jsme pak podruhé inkasovali, strašně rychle nám ubývaly síly. Nastavení bylo v podstatě bez šancí.

Penaltový rozstřel pak vyzněl pro soupeře...
Bohužel, to bývá vždycky vabank. Dali o gól víc a postoupili. Klukům, co ty dvě penalty neproměnili, nikdo nic neříkal. Prostě se to stalo. Ve fotbale přicházejí i porážky. Jenom jsme v šatně seděli, bylo ticho jako v hrobě a koukali jsme do země. Až po chvíli za námi přišel svazový sekretář Fousek, ale ani on nám nic nevyčítal. Říkal, že život jde dál.

Přiznejte, připouštěli jste si před utkáním vyřazení?
Moc dobře jsme věděli, že stát se může cokoliv, protože ani zápas v Basileji rozhodně nebyl z naší strany bezchybný a jednoznačný. Když jsme ale v ostravském utkání získali náskok, asi nikdo z nás ani na okamžik nepomyslel na to, že bychom nepostoupili.

Je to pro vás největší zklamání kariéry?
Určitě. Vlastně tomu ani pořád nemohu uvěřit. Kromě komplikovaného zranění jsem zatím nic podobného nezažil. Ve sportovní kariéře určitě ne.

Znamená to, že tým byl psychicky labilní?
To si třeba nemyslím. Sílu naší psychiky jsme ukázali už ve Švýcarsku, kde jsme brzy inkasovali gól, přesto jsme pak dokázali skóre otočit ještě během prvního poločasu. Spíš bych to přisuzoval dílu náhody. Štěstí se tentokrát přiklonilo na stranu soupeře.

Byl jste členem obou medailových jedenadvacítek posledních let. Dají se výběry srovnat?
Nerad bych to dělal, je na to ještě brzy. Prostě předcházející týmy z baráže postoupily a tenhle ne. Přitom to bylo opravdu nadosah. Chtěli jsme udělat vše, aby se náš tým pokusil obhájit zlato, jenže se to nepodařilo. Věřte, že je to pro nás veliké zklamání.

Igor Bruzl, Právo

Zrušit