Reprezentace

Série skončila, Češi v Irsku prohráli

31. března 2004 22:35 - DUBLIN

Série českých fotbalistů v počtu dvaceti zápasů bez porážky se o další zápis už nerozrostla. Český tým prohrál přípravné utkání v Dublinu s domácími reprezentanty Irska 1:2. Osm minut před koncem Češi vyrovnávací brankou Baroše drželi šanci alespoň na remízu, ale v poslední minutě zápasu rozhodla o vítězství Irska branka Robbieho Keana.

V základní sestavě dal trenér české reprezentace Karel Brückner na pravém okraji obrany přednost Jiránkovi před Grygerou, v záloze dostali důvěru Sionko a Týce. Irové začali zostra. Tvrdost domácích hráčů pocítil v 9. min. Nedvěd, když ho Kilbane složil na zem zápasnickým chvatem a vykoledoval si žlutou kartu.

Dvakrát se v úvodu blýskl nebezpečnou akcí po levé straně záložník Duff, který Jiránka pořádně proháněl. Do šance vybídl Morrisona, ale nebezpečí v poslední chvíli zažehnal Bolf ve spolupráci s Čechem. Pak se štírek z Chelsea z ničeho nic probil pro změnu z pravé strany až do šestnáctky a ještě štěstí, že jeho zpětná přihrávka nenašla adresáta.

Maybury vytáhl míč z brankové čáry

Češi poprvé zahrozili střelou Galáska zdálky těsně vedle, ale proti houževnatým Irům se dlouho nemohli prosadit. Vázl přechod do útoku a do první šance se naši dostali až ve 28. min. Nedvěd poslal kolmici na Kollera a radost mu překazil reflexivním zákrokem Given.

Na druhé straně usměrnil centr výtečně hrajícího Duffa Kilbane z blízka hlavou nad. Před brankou domácích bylo horko po hlavičce Bolfa, kterou vykopával z brankové čáry Maybury. V závěru poločasu prošel centr Duffa ke zcela volnému Robbie Keanovi, ale ten v čisté šanci zazmatkoval a z malého vápna netrefil branku.

Čtyři změny v poločase

O přestávce udělal Brückner v sestavě čtyři změny. Z placu šel mj. i Nedvěd, jehož stále pobolívala záda, kapitánskou pásku po něm převzal Galásek. Irové naopak nechali stejnou sestavu a stále víc se tlačili do naší šestnáctky. Střelu Keana vyrazil pohotovou rybičkou Vaniak, jenž v brance nahradil Čecha. Při hlavičce Kilbaneho ho zachránila tyč.

Jenže v 52. minutě už přišel trest: přímý kop metr za vápnem zahrával jejich tradiční exekutor Harte, svou takřka neomylnou levačkou obstřelil zeď a míč zapadl přesně k tyči - 1:0. Český tým si o gól pořádně koledoval již delší dobu.

Baroš nejprve minul, pak vyrovnal

Z rychlého brejku však mohlo přijít vyrovnání, jenže při střele Jankulovského stáli při Givenovi všichni svatí a dorážku Týceho chytil. Gólman Newcastlu se pak nenechal zaskočit ani dloubáčkem Heinze, který vytlačil konečky prstů nad.

Irové pak polevili a český tým předvedl pár rychlých brejků. Jankulovski zatáhl míč po levé straně, naservíroval ho volnému Barošovi, jenže ten z malého vápna mířil nad. Toto selhání však odčinil v 82. minutě, kdy Lokvencův chytrý lob za obranu chladnokrevně zúročil.

Gloriola neporazitelnosti zmizela v poslední minutě

Už to vypadalo, že ani v 21. zápase v řadě za sebou nebudou Brücknerovi hoši poraženi. Jenže v nastaveném čase odcentroval střídající Lee, obrana nechala bez povšimnutí Robbieho Keana a ten nedal tvrdou střelou Vaniakovi šanci.

Český tým tak porazil stejný hráč jako v posledním vzájemném zápase před čtyřmi lety. Tehdy dával Keane vítězný gól Irů na 3:2 v 87. minutě.

Irsko - Česko 2:1 (0:0)
Branky: 52. Harte, 90. Robbie Keane - 81. Baroš. Rozhodčí: Fisker - Hansen, Jensen (všichni Dán.) ŽK: Kilbane, Lee - Sionko. Diváci: 42.000 (vyprodáno).
Irsko: Given (82. Kenny) - Maybury, Doherty (70. Miller), Cunnigham, Harte - Holland, Kilbane, Morrison (76. Lee), Reid (65. Delap) - Duff (76. Kinsella), Robbie Keane. Trenér: Kerr.
ČR: Čech (46. Vaniak) - Jiránek (69. Plašil), Bolf (58. Rozehnal), Ujfaluši, Jankulovski - Sionko (46. Štajner), Galásek, Nedvěd (46. Heinz), Týce - Koller (46. Lokvenc), Baroš (84. Voříšek). Trenér: Brückner.