Rubriky:

Reprezentace

Brückner: Jak jsem stavěl tým pro Euro

19. května 2004 14:53 - PRAHA

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner zveřejnil širší nominaci pro mistrovství Evropy v Portugalsku. V rozhovoru pro deník Právo pak šéf české střídačky obhajoval zařazení marodů Grygery a Šmicera, vysvětloval překvapivou nominaci obránce Mareše, či povolání Matušoviče na místo náhradníka.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Řekl jste čtyřiadvacet jmen, tedy s jedním náhradníkem, ale což když se zraní třeba dva hráči?
Nepředpokládám, že by došlo k takovému exodu. Budu ještě hovořit se čtyřmi až pěti hráči, aby byli připraveni pro takový případ. Určitě je ale dobré, mít jednoho náhradníka stále s sebou, než někoho povolávat třeba z Kanárských ostrovů.

Vždycky jste v důležitých momentech spoléhal na vyzkoušené hráče a najednou jste povolal Matušoviče...
Společně s Heinzem řídili ofenzívu Baníku. O Matušovičovi jsem už několikrát hovořil Jeho výkony hlavně na jaře byly výborné. Tak jsem ho zařadil do čtyřiadvacítky. Pořád máme ještě tři přípravné zápasy.

.:ANKETA:
Největší překvapení nominace? Hlasujte na konci článku

V nominaci jsou i Grygera a Šmicer. První byl ještě nedávno zraněn, druhý je dokonce na marodce. Budou do šampionátu k dispozici?
Oba budou v pořádku a snad už nás nic nepotká. Těch zdravotních problémů jsme měli od postupu do Portugalska až moc. Co se týká Grygery, je v pořádku a není ani potřeba předpokládaný operativní zákrok. Hrál dva poslední zápasy, jeden celý a druhý hodinu. Šmicrovy achillovky jsou už také v pořádku a zranění kolenního kloubu není nijak vážné. Doléčuje se a začne s tréninkem ještě tento týden, aby v Seefeldu mohl makat naplno.

Třetím brankářem je Kinský, co rozhodlo v jeho prospěch oproti konkurentovi Vaniakovi?
Vaniak je výborný na brankové čáře, má dobrý postřeh a rychlou reakci. Kinský je ale typem moderního brankáře, který lépe hraje nohama a ovládá pokutové území. Umí hrát za čtyřkou obránců i za hranicí pokutového území.

Obránce Mareš byl na vaší první akci v roli hlavního trenéra reprezentace před více než dvěma roky na Kypru a znovu se objevil až v přípravě proti Japonsku. Přesto jste ho povolal...
Mareš je v této nominaci jediný klasický krajní levý obránce. Je to bek se vším všudy. Jankulovski hraje v klubu jinou roli a je využitelný i do středové řady. Na toto místo nemáme mnoho alternací, v podstatě jedinou. Mareše jsem viděl v několika zápasech a měl jsem o něm i další dobré reference.

Co rozhodlo ve prospěch Rozehnala proti Drobnému?
Stabilnější výkony, a to i při jeho vystoupeních v reprezentaci. Lépe také zapadá do naší koncepce a hraje i v kvalitnějším klubu.

Problémy na pravé straně, o nichž jste po přípravě s Japonskem hovořil, už pominuly?
Grygera je v pořádku, je tu také Jiránek. I když oba hrají v klubech trochu něco jiného, v reprezentaci nastupují na pravé straně obrany a mají zažitý náš systém. Médii nabízený ostravský Pospěch hraje přece jen jiným stylem než reprezentace.

Do středové řady jste nominoval Jaroslava Plašila, který za reprezentaci odehrál jeden necelý zápas a ani v Monaku nehrává pravidelně. Není to riskantní, když se nabízeli vyzkoušení Jarošík a Sionko?
Plašil je komplexní záložník. My máme ve středové řadě hodně ofenzívních typů. Šmicer a Vachoušek jsou spíš útočníci. Potřeboval jsem klasického záložníka. Plašila jsem viděl v několika zápasech a přesvědčil mě. Jarošík, který je podobným typem, nikoliv. Sionko je zase víc útočný. Plašil je skutečně lepší než ti dva a může být i alternací za Poborského.

O Štajnerovi jste asi vzhledem k jeho jarní formě neuvažoval...
Ale uvažoval, stejně jako třeba o Holeňákovi a dalších hráčích. Nakonec jsem se ale pro něho ani ty další nerozhodl. V jeho případě skutečně hrála roli jarní forma.

Čekáte od Seefeldu zázrak v podobě návratu loňské podzimní famózní formy?
Zázrak určitě ne. Kolikrát jsme spolu byli sotva dva dny. Teď máme k dispozici téměř tři týdny. V Seefeldu bychom se měli dostat do pohody, v přípravě pak oživit to, co máme zažité a forma přijde. Věřím, že se do ní hráči dostanou, protože na EURO se těší a chtějí v Portugalsku uspět.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit